Олександр Макаренко: «Ворогам ми слова не надаємо»

24.04.2023, 10:53
895 Переглядів

 «Стандарти інформаційної  журналістики і особливості їх застосування у воєнний час» – такою була тема першого з низки тренінгів по виготовленню якісних телевізійних й онлайн новин у час війни для слухачів  X Регіональної школи сучасної журналістики. Його провели у Тернопільському прес-клубі відомі медіатренери і визнані професіонали у виробництві теленовин  Ігор Куляс та Олександр Макаренко.

   Перша практична вправа називалася «Знайомство» і була спрямована на відпрацювання навичок швидкого інтерв’ю та представлення людини в інформаційному матеріалі. А однією з перших тренерських рекомендацій була така від Ігоря Куляса: «Коли ви берете інтерв’ю і натрапляєте на якусь дуже цікаву річ, то можна відкласти все решту і копати в глибину саме це. Але якщо раптом цікавим вам видається геть усе, то ніколи не намагайтеся втиснути це все в один матеріал». Під час детального аналізу коротких (30-секундних) розповідей слухачів одне про одного тренери дуже доступно і на конкретних прикладах пояснили багато важливих речей. Приміром, чому, коли журналістові щось здається, то йому треба обов’язково перепитати і переконатися, а не відразу робити висновки і ділитися ними в ефірі, чи чому  неприйнятно взагалі робити будь-які власні висновки у новинних сюжетах. По ходу тренери навчали, як має правильно говорити тележурналіст – своїми словами, вільно, відсікаючи усе зайве і акцентуючи на головному, і ні в якому разі не переводячи увагу з героя на себе.

   Друга практична вправа була спрямована на відпрацювання ефективних запитань  на пресконференції – що, як і в кого запитувати, а чого не запитувати. Відтак весь подальший навчальний час тренери присвятили правилам дотримання професійних стандартів та особливостям, що накладає на них нинішній військовий стан. Адже українські журналісти під час війни вимушені поступатися, наприклад, стандартами оперативності й точності заради безпеки людей,певним чином обмежується й повнота інформації та стандарт достовірності. Або ось візьмемо такий важливий стандарт, як баланс думок, який передбачає виконання цілої низки перерахованих далі вимог. Необхідно надавати слово УСІМ сторонам конфлікту та подавати УСІ точки зору на спірне питання. При цьому сторонам треба дати можливість озвучити їхні позиції ( за що чи проти чого вони виступають) та аргументацію цих позицій ( чому саме вони «за» чи «проти»), а звинуваченим дати чесний шанс на відповідь. Від колективної сторони конфлікту має бути вибраний типовий і адекватний представник, відтак подані його позиція і аргументи та вказана його приналежність до групи, але не повинні робитися жодні узагальнення ( тобто це думка одного з цих людей, а не їх усіх). Що ж до експертів, то треба пам’ятати, що вони не повинні бути учасниками події чи стороною конфлікту, їхня компетентна думка потрібна для оцінки аргументів, намірів і планів сторін, прогнозу розвитку ситуації та пояснення складних понять. Зрозуміло, що все це залишається в силі. «Але от нашим ворогам у цій війні ми слова не надаємо!» – сказав Олександр Макаренко.

   Для глибшого розуміння слухачами стандарту балансу думок тренери застосували професійну гру «Аргумент за – аргумент проти». Також було окремо обговорено алгоритм обов’язкових дій журналіста при відмові представника якоїсь сторони конфлікту від коментаря. А розмову про стандарт відокремлення фактів від коментарів розпочали з мізкового штурму «Оцінка простих речей» і завершили відповіддю на запитання, що є ефективнішим в умовах війни – інформування людей чи контрпропаганда. Наступного разу Ігор Куляс і Олександр Макаренко приїдуть до Тернополя вже влітку, щоб розкрити слухачам Школи основні секрети майстерності зі створення теленовин та відеорепортажів.

   Тренінг відбувся в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

24.04.2023, 10:53
895 Переглядів