Пережиток минулого чи день боротьби за права жінок: що про 8 березня думають тернополяни

08.03.2023, 09:05
531 Переглядів

Сьогодні, 8 березня, традиційно відзначають Міжнародний жіночий день. Цьогоріч в Україні дискусій навколо цієї дати було як ніколи багато, люди на всіх рівнях сперечалися: відмінити це свято, перенести чи все ж залишити так, як є. Так само жваво обговорювалося у суспільстві, чи варто залишати цей день вихідним.

  Як відомо, у 1977 році Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про Міжнародний день захисту прав жінок. Відтак саме 8-го березня у багатьох країнах світу відбуваються різноманітні акції, присвячені боротьбі за рівність прав жінок та чоловіків. Проте багато українців сприймають 8 березня як суто радянське свято. Ми дізнавалися, що думають з цього приводу тернополяни. Як виявилося, серед багатьох представників поважного віку справді побутує думка, що святкування 8-го березня – це пережиток радянського минулого. «Я вважаю, що цей день не має бути якимось особливим, ніде в світі таких традицій святкування, з квітами та подарунками, немає, таке відбувається лише в пострадянських країнах. Тому я думаю, що нам варто відмовитися від цього свята та скасувати вихідний, аби в нас з тими злими «сусідами» було якнайменше спільного», – сказала пенсіонерка Надія Петрівна. Такої ж думки дотримується 52-річний пан Михайло, він каже, що на роботі раніше мали традицію дарувати цього дня співробітницям квіти, але цьогоріч спільно прийняли рішення не робити цього. «Ми з колегами обговорювали це питання, коли з’явилось багато суперечок в інтернеті, і дійшли до висновку, що оці вітання і подарунки – це якась радянщина, і не дуже доречні в цей день», – пояснив він.

   Тридцятирічна Олена Мельник вважає, що 8 березня – це взагалі не про святкування: «Думаю, такий день має бути вихідним, і я не вважаю доцільним переносити цю дату. Просто не всі люди знають, що він зовсім не для того, аби подарувати коханій букет, і це не свято краси чи весни, як вважалося раніше. Це день, який має звертати увагу на гендерну рівність та нагадувати, що права жінок і чоловіків досі не рівні. Тому важливий саме зміст, який ми вкладаємо у цю дату».

А от серед молоді думки дещо розділилися. Вісімнадцятирічна тернополянка Юлія каже, що 8 березня – міжнародне свято, і відмовлятися від нього не варто. «Мені подобається це свято, отримувати подарунки та привітання завжди приємно. Я не пов’язую цю дату з росією чи ще кимось, і впевнена, що все варто залишити, як і раніше». Іван Боднар вважає, що цей день не обов’язково робити вихідним, але своїй дівчині подарунок зробить. «Я хочу зробити своїй половинці приємно, тому готую подарунок, – розповів хлопець. – Але згоден, що не потрібно чекати різних дат, щоб порадувати близьку чи рідну людину. Адже приємна несподіванка – це в рази краще, ніж коли ти вітаєш і щось даруєш, бо цього дня всі так роблять».

   Були серед опитаних і такі, хто власної думки щодо свята ще не сформував. А ось, приміром, думка 23-річного Петра Сасанчина: «Святкування 8 березня належить до своєрідних культурних традицій, які можуть мати різне значення для різних людей. Для когось це може бути святом рівності та підтримки прав жінок, а для інших – просто святом весни та краси. Врешті-решт кожна людина вправі сама вирішувати, як ставитися до цього свята, і чи відзначати його взагалі. А питання, чи залишати цей день вихідним, досить спірне, бо вимагає врахування багатьох фактів та обговорення». Нагадаємо, що нещодавно у застосунку «Дія» провели опитування: залишати 8 березня вихідним чи зробити робочим. Воно стало наймасовішим серед усіх, що проводилися у такий спосіб раніше – участь взяло понад 2,1 мільйона осіб, серед яких понад 1,3 мільйона проголосували за те, щоб 8 березня залишилось вихідним (понад 700 тисяч вважають, що цей день повинен бути робочим, а ще 110 тисяч не визначились).

Лілія Безух

Фото з Pexels

08.03.2023, 09:05
531 Переглядів