«Після місяця життя в окупації вирішили виїжджати»

17.05.2022, 21:12
1402 Переглядів

Понад місяць – в окупації. Постійний страх за життя своє та рідних, існування без будь-якого звязку, з порожніми полицями в магазинах, без ліків в аптеках.  Коротка історія жительки міста Каховка Херсонської області, яка знайшла прихисток на Тернопільщині.

«З першого дня повномасштабного російського вторгнення Каховка – окупована. Війна розпочалася 24 лютого о 3:40, а вже в 11:00 цього ж таки дня над Каховкою підняли свій прапор окупанти. У місті на той час не було ні української поліції , ні українських  військових. Перші декілька днів ми чули сирени та ховалися в укриттях, але після повної окупації території система оповіщення була відключена російськими військовими. В місті розпочався дефіцит продуктів харчування, полиці в магазинах спорожніли, купити ліки також стало неможливо. Лише через деякий час почали завозити продукти з окупованого Криму.

Люди виходили на мирні мітинги. Спершу окупанти ніяк не реагували на них, та згодом почали розганяти, стріляли в повітря і забирали (невідомо куди) деяких чоловіків. Зруйнували переважно інфраструктуру, але були і випадки із зруйнованими житловими будинками. Також  знаю, що до місцевих голів  ОСББ приходили з військової комендатури люди зі зброєю і просили надати інформацію про вільні квартири мешканців, які виїхали з міста, щоб заселити туди колаборантів. Окупанти взагалі почуваються у Каховці, як на своїй території…».

Жінка розповіла, що після місяця  життя в окупації вона вирішила виїжджати з міста –  із двома своїми дітьми та знайомою і її дитиною. Дорога була важкою, дуже багато російських блокпостів, через кожні 5-6 км. Спершу вони їх рахували, та пізніше збилися з рахунку. «На блокпостах окупанти зупиняють, перевіряють документи, дивляться, що люди везуть із собою, примушують дати їм телефони, щоб перевірити галерею та чати на наявність української символіки, і якщо присутня – видаляють, – продовжує вона. – Були випадки, коли змушували видалити програму «Дія», бо знайшли там слово «Байрактар»».

Добиралися вони дуже довго. З Каховки виїхали 6 квітня, і аж тільки 14 квітня змогли дістатися Тернопільщини. Тут їм безпечно, але спокою на душі все одно нема. Тим паче, що в окупованій Каховці залишилася мама нашої співрозмовниці, телефонний зв’язок з якою є рідко і дуже поганий…

Антоніна Ричкун

На фото – під час одного з мітингів протесту проти окупації у Каховці

Фото із Фейсбук-сторінки  херсонського журналіста Олега Батурина

17.05.2022, 09:12
1402 Переглядів