Той, хто володіє інформацією, – володіє світом. Нині цей вислів як ніколи актуальний. Про цивільний захист і безпеку тернополян при надзвичайних ситуаціях, пов’язаних з агресією Російської Федерації, йшлося під час засідання Тернопільського прес-клубу.
Отже, що потрібно знати тернополянам та мешканцям області? Рекомендації, інструкції та поради гостей прес-клубу:
Володимир Фаріончук, заступник директора департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами – начальник управління оборонної роботи, оповіщення, оперативного чергування та взаємодії з правоохоронними органами Тернопільської ОДА:
- Зберігайте спокій, бо паніка – не той чинник, який допоможе
- В області оновлена та діє централізована система оповіщення населення, інформація передається по усій області
- Щосереди о 15.00 в обласному центрі протягом 3-5 секунд спрацьовує оповіщення як перевірка дії системи
- Якщо тривалість сигналу триває довше і повторюється – це ознака надзвичайної ситуації. Громадянам варто одразу ввімкнути місцеві канали чи слухати повідомлення із спеціально обладнаних авто і чітко діяти згідно із рекомендаціями.
Андрій Поліщук, начальник управління надзвичайних ситуацій Тернопільської міської ради:
- У Тернополі провели навчання із ексреної евакуації дітей із закладів дошкільної та шкільної освіти
- Проведено навчання із головами ОСББ та управителями будинків
- У Тернопільській територіальній громаді є 92 захисні споруди та 149 найпростіших укриттів. Їхнє розташування розміщене на сайті Тернопільської міської ради
- У випадку надзвичайної ситуації мешканцям квартир потрібно перекрити крани водо- та газопостачання, повідомити сусідів та спуститися до підвальних приміщень
- Якщо небезпека застала мешканців на вулиці, потрібно знати розташування найближчих укриттів.
Сергій Крета, начальник відділу комунікації Головного управління Національної поліції у Тернопільській області:
- Поліція області працює у посиленому режимі
- Збільшено патрулювання релігійних культових споруд та спецоб’єктів
- Варто пам’ятати мешканцям про дотримання чіткого виконання наказів та рекомендацій органів влади при надзвичайних ситуаціях
- Особливе прохання до місцевих ЗМІ – не розповсюджувати неперевірені повідомлення, які можуть бути неправдивими
- Загрози про замінування тих чи інших об’єктів на 97% надходять із непідконтрольних територій. Якщо їх розповсюджують чи у ЗМІ, чи у соцмережах, то виконавець отримує винагороду від замовників. Не даваймо заробити провокаторам!
- Не повідомляйте у соцмережах про переміщення військової техніки – ця пересторога стосується усіх користувачів соціальних мереж.
Ірина Крупа, пресофіцерка Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області:
- Рятувальники області готові як до техногенних, так і природних надзвичайних ситуацій
- Щодня понад 200 рятувальників несуть службу протягом доби, а за потреби ця кількість миттєво буде збільшена
- В області діє ще 42 підрозділи пожежної охорони, розміщених у громадах
- Кожен мешканець має бути відповідальним та підготувати так звану «тривожну валізку». У ній мають бути – документи та їх копії, ліхтарики, ліки, засоби гігієни, теплий одяг, засоби зв’язку, кошти, банківські карточки, продукти харчування принаймні на три дні.
Журналісти під час спілкування запропонували відомствам цивільної оборони, поліції та служби надзвичайних ситуацій посилити інформування населення через візуальну рекламу – білборди та сітілайти, друковані повідомлення у кожну скриньку тощо.
«Той, хто володіє інформацією – володіє світом». Ці слова стали крилатими завдяки Уїнстону Черчіллю, хоча вислів належить Натану Маєру фон Ротшильду, англійсько-німецькому банкіру, бізнесмену і фінансисту ХІХ ст.