«Потрібно шукати факти, які говорять самі за себе»

12.03.2020, 13:26
1523 Переглядів

   Про те, що таке  якісні телевізійні й онлайн новини та як їх правильно підготувати, в Тернопільському прес-клубі розповідали медіатренери  Ігор Куляс та Олександр Макаренко. Під час дводенного тренінгу учасники мали змогу не тільки ознайомитися з теорією про ключові стандарти інформаційної журналістики, а й практично закріпити отримані знання.

 Перший день тренінгу розпочався з вправи «Знайомство», під час якої присутні відпрацьовували техніку репортажного інтерв’ю. «Основна «зброя» журналіста – це питання на уточнення, – звернувся до слухачів Олександр Макаренко. – Тож якщо під час бесіди вам щось незрозуміло, то обов’язково перепитуйте і не бійтеся здаватися нерозумними. Журналіст не може і не має знати всього. Але пам’ятайте: якщо під час інтерв’ю  ви чогось не розумієте, то і ваш глядач, скоріш за все, не зрозуміє. Тому не бійтеся перепитувати». Відтак він порадив  бути уважними до деталей і вміти їх помічати: «Коли ми розповідаємо про якусь подію, а тим більше про людину, то найцікавіше завжди ховається в деталях. Не відкидайте їх, шукайте, докопуйтеся до деталей, адже саме вони допоможуть яскраво і цікаво розповісти про особистість. Проте не намагайтеся у один матеріал вмістити декілька різних деталей і фактів. Краще зробіть серію сюжетів чи публікацій, анонсувавши їх для глядача».

 Тренери звернули увагу на інші типові помилки у журналістських матеріалах, зокрема, на наявність у них власної оцінки та висновків. «Усі ми – живі люди, і все на світі якось оцінюємо. Але що стається, якщо ми починаємо це робити в новинах? Що про це подумає ваш глядач? Тому власна оцінка і висновки – це пастка для журналіста. Наша оцінка є результатом власного досвіду, а він у всіх різний. Так само наші висновки можуть бути хибними. Тому потрібно шукати факти, які говорять самі за себе» – пояснив Ігор Куляс.

   В рамках тренінгу слухачі також вчилися правильно ставити запитання на пресконференціях, визначати найважливіше в описі подій та вдосконалювати  формулювання в інформаційних повідомленнях під час професійної гри «Зіпсований телефон». Другий день тренінгу теж розпочався із практичного завдання-гри «Аргумент за – аргумент проти», під час якого учасники вчилися дотримуватися стандарту балансу думок. «Кожна новина – це набір фактів і думок,  – зазначив Ігор Куляс. – Проте новину потрібно писати так, щоб глядач розумів, де факт, а де думка політика, експерта чи журналіста, якщо це авторський блог або програма. Із власною думкою потрібно бути обережними, адже нею ми можемо спотворити факт і репортаж загалом. Завжди відчувайте відповідальність перед аудиторією за те, що ви скажете в якості своєї суб’єктивної думки».

   Медіатренери також розповіли, як діяти, коли експерт відмовляється давати коментарі  та про пріоритетність журналістських стандартів. Додамо, що це був перший у цьому році тренінг Ігоря Куляса  та Олександра Макаренка в рамках програми сьомої регіональної Школи сучасної журналістики  Тернопільського прес-клубу, що діє в рамках проєкту «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні». Пізніше вони проведуть у Тернополі ще два тренінги на тему «Як виготовляти якісні телевізійні й онлайн новини».

Світлана Величко

 

12.03.2020, 01:26
1523 Переглядів