Повістки вручатимуть через родичів: правда чи фейк?

05.05.2023, 21:29
183 Переглядів

У соцмережах та деяких медіа почали поширювати повідомлення про те, що військкомати нібито зможуть вручати повістки через родичів військовозобов’язаних, якщо ті проживають разом. Наші фактчекери перевіряли, чи правда це.

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У дописах в соцмережах зазначається, що повноваження ТЦК (терцентрів комплектування) розширили, і тепер повістка вважається законно врученою також у тому випадку, якщо її отримав хтось із родичів, кому виповнилося 18 років і хто мешкає разом із військовозобов’язаним. Публікації не містять джерела інформації. У свою чергу медіа посилаються на слова юриста в ефірі одеського «7 каналу», де він сказав, що ТЦК та центри соціальної підтримки (колишні військкомати) мають право передавати повістки через родичів.

Як з’ясували наші фактчекери,  на початку квітня Кабінет міністрів України дозволив територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки вручати призовникам повістки незалежно від місця їхнього обліку. Про це йдеться у постанові Кабміну №318 від 7 квітня. Однак ця постанова не вирішує питання вручення повісток через родичів. Більше того, наразі в Україні це є незаконним. Про це у коментарі для «Українська правда. Життя» також підтвердив адвокат юридичної фірми «Міллер» Андрій Новак. «Повістки через родичів вручати не можна. Це не передбачено жодною нормою – ні законом, ні іншим нормативно-правовим актом.  У змінах, на які посилався юрист в тому інтерв‘ю, і що в подальшому було розтиражовано в різних ЗМІ, вирішується питання тільки про те, що військкомати можуть призивати й оповіщати військовозобов‘язаних незалежно від місця перебування їх на військовому обліку», – сказав Андрій Новак. Інша адвокатка, Світлана Нужда, у коментарі місцевому телеканалу відзначила, що вручати повістки рідним військовозобов’язаних не можуть, оскільки законодавство не передбачає, що повістки можуть вручати через третіх осіб.

Отже, ніяких змін не відбулося: вручення через родичів залишається незаконним і не передбаченим процедурою.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

05.05.2023, 09:29
183 Переглядів