Працювати в правовому полі навчала Людмила Панкратова

12.07.2021, 12:26
2014 Переглядів

Минулий навчальний тиждень у VIII регіональній Школі сучасної журналістики Тернопільського прес-клубу завершився тренінгом «Юридичні аспекти у роботі журналіста», який провела  медіаюристка, виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова.

 Насамперед тренерка ознайомила слухачів з основами законодавства України, яке регулює діяльність журналістів та їх відповідними правами й обов’язками. Адже для того, щоб не порушувати у своїй роботі межі правового поля, представники ЗМІ повинні дотримуватися чотирьох наступних вимог: знати свої права та вміти їх захищати, знати правила збору інформації про людей, події, явища, знати правила проведення фото- та відеозйомок, не порушувати права інших людей чи юридичних осіб.

   Так як йшлося передусім про мультимедійну журналістику, то Людмила Панкратова акцентувала увагу на вимогах законів щодо фото- та відеозйомки. Зокрема, й на критеріях правомірності втручання в приватне життя людей при їх проведенні. «Критерій номер один тут – суспільний інтерес, – зазначила вона. – Якщо цього немає, то нема й сенсу. Далі важливими є статус особи та рівень її публічності». До слова, рекомендації експертів Ради Європи “Щодо захисту приватного життя в роботі ЗМІ”, на які посилалася Людмила Панкратова, містять і нагадування про те, що аудіовізуальні ЗМІ часто мають набагато більш безпосередній та сильний вплив, ніж друковані ЗМІ, тож оприлюднення зображень слід вважати загалом більш істотним втручанням у право на повагу до приватного життя, ніж просте повідомлення імені особи.

   На прикладі реальних ситуацій тренерка детально розглянула питання, коли потрібні виключно письмові згоди осіб на їх фото- чи відеозйомку; як «зашифровувати» тих, хто готовий надати суспільно важливу інформацію на правах анонімності; як залишатися в рамках Закону, фотографуючи дітей різного віку; що треба знати про зйомки у закладах торгівлі, в аеропортах і на вокзалах; про авторське право та використання фотографій публічних осіб з відкритих джерел тощо. А відповідаючи на запитання слухачів Школи, вона надала детальні консультації і з приводу конкретних ситуацій, що їх цікавили чи мали місце в їхній практиці.

   В рамках навчальної програми тренінгу також було розглянуто всі можливості доступу до публічної інформації та алгоритм дій журналістів у випадках перешкоджання їхній законній професійній діяльності. На завершення слухачі переглянули документальний фільм про захист прав журналістів з коментарями Людмили Панкратової.

    Захід проводився в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

12.07.2021, 12:26
2014 Переглядів