Про КВЕД та можливі наслідки його відсутності. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

07.08.2020, 15:47
329 Переглядів

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО.«До нашої редакції звернулася політична партія з пропозицією про розміщення політичної реклами. При укладенні договору з’ясувалося, що у нас немає відповідного КВЕД. Представник замовника заявив, що це порушення. Чи дійсно це є порушенням?».

 – Якщо ми звернемось до Класифікації видів економічної діяльності  ДК 009:2010, то прочитаємо що: «… КВЕД – це  статистичний  інструмент  для  впорядкування економічної   інформації.   Водночас   Класифікація  є  механізмом спільної мови,   що   має   використання   в    багатьох    інших, нестатистичних сферах  (соціальному  та  податковому  регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо),  проте  не завжди адаптована до  цього  повною мірою.  Отже,  Класифікація не завжди відповідає всім потребам  користувачів  за  межами  статистичної  системи,  у зв’язку  з  чим  можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не  створює  прав чи обов’язків для підприємств і організацій,  не спричинює  жодних  правових  наслідків.  Код  виду  діяльності  не обов’язково  достатній  критерій для виконання умов,  передбачених нормативними  актами.  У   застосуванні   нормативних   актів   чи контрактів код виду діяльності – це припущення, а не доказ».

   Законодавство не обмежує діяльність юридичних осіб видами діяльності, які містяться у статуті або які вона зазначила в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (ЄДР). Підтвердженням цього є статті 3, 91 ЦК України та статті 43, 44 ГК України, які передбачають, що цивільна правоздатність юридичної особи, за загальним правилом, є універсальною, тобто відповідна особа здатна мати такі ж цивільні права та обов’язки, як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині, а відтак вправі вчиняти будь-які не заборонені законом правочини.  Юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється законом, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії). Такі види діяльності перелічені у ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

   Виходячи з наведених норм законодавства, суб’єкт господарювання має право здійснювати будь-який вид діяльності, що не заборонений законом, і на здійснення якого не слід отримувати ліцензії, незалежно від того, чи внесено інформацію про нього (код такої діяльності за КВЕД) до ЄДР. Тому сама лише відсутність у статуті та ЄДР записів щодо можливості здійснення певної діяльності та, відповідно, вчинення тих чи інших правочинів, не тягне за собою визнання таких правочинів недійсними. Але щоб уникнути непорозумінь з замовниками та податківцями (якщо ви на спрощеній системі оподаткування),  бажано доповнити вид діяльності в ЄДР.

 Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

07.08.2020, 03:47
329 Переглядів