Про менеджмент, соцмережі й грантрайтинг – у триденному тренінгу для реформованих ЗМІ

21.06.2021, 14:41
2448 Переглядів

Представники реформованих ЗМІ Дніпропетровської, Харківської, Полтавської, Запорізької, Київської та Херсонської областей взяли участь у триденному навчальному заході для локальних медіа, що пройшов у Дніпрі. Під час тренінгів, які організував Тернопільський прес-клуб, представники ЗМІ дізнавалися, як розвивати медіа-бізнес, навчалися ефективному просуванню в соцмережах та дізнавалися, як писати медіапроєкти так, щоб зацікавити партнерів та донорів.

   Зокрема, у перший день заходу медіаменеджер Сергій Чернявський розповів присутнім, якою має бути стратегія менеджменту реформованого друкованого видання, щоб воно мало перспективу і нарощувало тиражі. Тренер також поділився своєю думкою з приводу того, де регіональні ЗМІ можуть шукати додаткові джерела доходів та як співпрацювати у цьому контексті з новоствореними ОТГ. Особливу увагу Сергій Чернявський приділив питанню якісного контенту в локальних медіа та запропонував учасникам практичне завдання, під час якого присутні ділилися своїми ідеями стосовно того, які теми можуть бути цікавими аудиторії.

   «Проблеми у реформованих ЗМІ по всій країні є практично однаковими. Перш за все, мова йде про питання передплати і неякісної роботи «Укрпошти», по-друге, це – відсутність розуміння зі сторони ОТГ, які почали випускати власні вісники, що фактично конкурують з районними газетами, і , по-третє, це скорочення штату та зменшення рекламних бюджетів. Тому всі вправи під час тренінгу спрямовані на те, щоб навчити редакції консолідувати зусилля, боротися з конкуренцією та залучати нову аудиторію, – зазначив Сергій Чернявський. – Звісно, працювати в нових реаліях реформованим редакціям непросто, але можливо. Я переконаний, що все залежить від керівника медіа і від того, наскільки якісно він вміє управляти, домовлятися і так далі. Якщо з цим він справляється, то шанси «вижити» у друкованого видання є.

   Валентина Батрак, редакторка міськрайонної газети «Вісник Переяславщини» (Київська область) розповіла, що практичні поради Сергія Чернявського обов’язково буде використовувати у роботі свого медіа. «На цій посаді я не так давно, всього 4 місяці, проте маю 30-річний досвід у журналістиці. Відзначу, що подібні тренінги дуже важливі, бо вони акцентують увагу на тому, що, можливо, ми призабули, та дозволяють під іншим кутом подивитися на ситуацію в редакції. Окрім того, вони вселяють впевненість, що нам під силу змінити ситуацію в кращу сторону. Дуже корисно було почути про цільову аудиторію медіа і як важливо її дослідити, чим я й займуся після повернення із заходу», – сказала вона.

   Під час наступного тренінгу Олена Дуб – співзасновниця спільноти “SMM Talks for NGO & Media”, що об’єднує digital-фахівців українських громадських організацій та медіа – знайомила присутніх із трендами в соцмережах Facebook, Instagram, Youtube, TikTok, Twitter, Clubhouse та месенджерах. Вона дала низку порад про те, як потрібно працювати на різних медіамайданчиках, зокрема, який контент створювати та на яку аудиторію він має бути спрямованим. Під час тренінгу Олена Дуб спільно з учасниками аналізувала, як різноманітні ЗМІ ведуть та просувають контент у соцмережах, поділилася ідеями, як побачене можна адаптувати на локальному рівні. «Зворотній зв’язок – це один із найцінніших моментів, тому вашим виданням потрібно мати сторінки у соцмережах – зазначила вона. – Там ви можете дослідити свою аудиторію, дізнаватися її думку, відстежувати активність, розуміти, що людям цікаво, а що ні. Звісно, соцмережі дуже активно розвиваються і змінюються, проте не потрібно цього боятися. Раджу сприймати це за таким принципом: змінюються соцмережі – змінюся і я. Інший аспект – ваші публікації у соцмережах. Вони мають бути впізнаваними, в одному стилі, а також повинні  зацікавлювати з першого погляду, адже серед сотень інших сторінок та груп ми маємо вирізнятися і привернути увагу до свого контенту всього за долю секунди».

   «На жаль, видання, де я працюю, поки що не має ні сайту, ні сторінки у соцмережах. Після тренінгу я буду переконувати колектив, що над цим важливо працювати, що необхідно рухатися вперед, враховуючи сучасні реалії. Вдячна організаторам за подібні зустрічі, бо вони стимулюють  редакції удосконалюватися, а тренери надають безліч практичних важелів та покрокових інструкцій щодо того, як вивести на кращий рівень провінційне невеличке медіа, як стати корисними людям і підвищити свій авторитет», – поділилася враженнями від тренінгу Ксенія Дем’янова, відповідальна секретарка редакції газети «Маяк» (Херсонська область).

   Третій день тренінгів був присвячений темі написання грантових проектів. Консультантка з управління проектами та фандрейзингу Ольга Мирович розповіла учасникам про те, як гранти можуть бути корисними для медіа та стати додатковим джерелом фінансування редакції. Тренерка поінформувала про типові вимоги донорів до заявки і заявника, розповіла, де шукати грантові конкурси, що потрібно локальному медіа, аби податися на гранти, та, власне, як їх писати. Щоб закріпити теорію на практиці, учасники, поділені на групи, спробували написати грантову заявку на задану тему. Під час аналізу текстів Ольга Мирович вказала на помилки та неточності в імпровізованих заявках, щоб у майбутньому учасники їх не повторювали. «Є редакції, у яких опускаються руки, коли вони отримують першу, другу відмову. Але я раджу не втрачати запалу і оптимізму, а пробувати ще і ще. Адже недаремно кажуть: стукайте і вам відчинять. Аналізуйте свої грантові заявки, покращуйте ідеї, знайдіть партнера, який також зацікавлений у вашому проєкті. Логічно і максимально повно розкрийте свою ідею потенційному донору, адже не завжди те, що зрозуміло вам, зрозуміло грантодавцю. Пам’ятайте, він про вас нічого не знає, тому ви маєте розповісти. Ну і, звісно, не варто виключати той момент, що часто отримання гранту є питанням удачі. Так, не всі заявки отримують  фінансування, але це не привід здаватися», – пояснила Ольга Мирович.

   «Безсумнівно, отримана на тренінгах інформація є цікавою і корисною. На жаль, ми живемо в таких реаліях, що друковані видання «вимирають», і чи не єдина перспектива – це перехід у онлайн, який потрібно було зробити не сьогодні, а ще вчора. Звісно, газета не може конкурувати з сайтами, адже часто те, що розповідає друковане ЗМІ, є вже позавчорашньою інформацією. З цим боротися неможливо, це потрібно прийняти і адаптуватися до нових тенденцій. Почуті на заході поради допоможуть у цьому», – поділився враженнями Анатолій Гультяєв, заступник редактора газети «Вісник Чугуївщини» (Харківська область).

   «Обов’язково буду застосовувати у своїй редакції лайфхаки від усіх тренерів. Я навіть  склала для себе перелік. Дякую за такий захід, адже він дає поштовх до оновлення і не дозволяє нам засиджуватися на одному місці. І, окрім нової інформації, яку можна почерпнути на тренінгах, вони ще й дають можливість спілкуватися з колегами з інших регіонів, обмінюватися досвідом і нагалоджувати контакти для співпраці», – сказала за підсумками заходу Діляра Кудусова, головна редакторка міськрайонної газети «Новий день» (Запорізька область).

Тренінги проводилися в рамках проєкту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

21.06.2021, 02:41
2448 Переглядів