Про переоформлення частки в статутному капіталі

25.01.2023, 12:10
299 Переглядів

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Один із засновників редакції подарував іншому співзасновнику свою частку. Переоформлення відбулося без повідомлення інших засновників, без проведення загальних зборів. Чи мала право реєстратор вносити зміни до відомостей в державному реєстрі, якщо немає відповідного рішення товариства?».

  • У вашому випадку відбулося відчуження частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю (далі товариство) шляхом дарування. Дарування було використане з метою обійти передбачене статтею 20 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»переважне право учасника товариства. Відповідно до цієї статті учасник товариства має переважне право на придбання частки іншого учасника товариства, яка продається. Якщо кілька учасників товариства скористаються своїм переважним правом, вони придбавають частку (частину частки) пропорційно до розміру належних їм часток у статутному капіталі товариства. При даруванні переважне право не застосовується.

Після укладення договору  дарування (як і договорів купівлі-продажу, міни), продавець зобов’язаний укласти із покупцем нотаріально посвідчений акт приймання-передачі частки у статутному капіталі товариства.

Згідно абзацу 1 частини 5 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) документ про сплату адміністративного збору;

3) один із таких відповідних документів:

а) рішення загальних зборів учасників (рішення єдиного учасника) товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників;

б) рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю про виключення учасника з товариства;

в) заява про вступ до товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю;

г) заява про вихід з товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю;

ґ) акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю;

д) судове рішення, що набрало законної сили, про визначення розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю та розмірів часток учасників у такому товаристві;

е) судове рішення, що набрало законної сили, про стягнення (витребування з володіння) з відповідача частки (частини частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю;

Акт приймання-передачі частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю є  достатньою підставою для державної реєстрації змін до складу учасників у зв’язку з відчуженням частки.

Таким чином Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» надає право новому власнику частки у статутному капіталі товариства, або попередньому власнику зареєструвати зміни до складу учасників без рішення загальних зборів учасників.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

25.01.2023, 12:10
299 Переглядів