Про обмеження тривалості відпустки у воєнний час

23.12.2022, 16:31
766 Переглядів

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.  «Працюю редактором комунального радіо, фактично ж виконую роботу і керівника, і редактора, і журналіста, бо інших творчих працівників в редакції немає. Мені відмовляють у наданні відпустки тривалістю 36 календарних днів, надають тільки 24. Чи маю я право на щорічну відпустку тривалістю 36 календарних днів?».

 – Стаття 75 Кодексу законів про працю України та стаття 6 Закону України “Про відпустки” встановлюють, що тривалість щорічної основної відпустки не може бути менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. Але для журналістів законодавством України передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки. В частині 3 статті 13 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” вказано, що: «Журналісти мають право на щорічну відпустку тривалістю 36 календарних днів та санаторно-курортне лікування за рахунок власників (засновників, співзасновників) засобів масової інформації». Також, частина 4 статті 2 цього Закону зазначає, що «норми соціального захисту відповідно до цього Закону застосовуються до журналістів і, в межах, визначених його окремими статтями, прирівняних до них інших творчих працівників зазначених засобів масової інформації». Дія Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” поширюється на всі засоби масової інформації,  незалежно від форм власності.

   Класифікатор професій ДК 003:2010 відносить журналіста, кореспондента, редактора до розділу професіоналів, а директора та головного редактора – до розділу керівників. Журналіст і директор – це різні посади, вони мають різні функціональні обов’язки й коло діяльності, які зобов’язаний виконувати працівник, і які відображені у посадовій інструкції. Закон України «Про телебачення і радіомовлення» дає наступне визначення: «телерадіожурналіст – штатний або позаштатний творчий працівник телерадіоорганізації, який професійно збирає, одержує, створює і готує інформацію для розповсюдження». Те, що ви, працюючи на посаді керівника, у свій робочий час ще й виконуєте роботу журналіста, кореспондента, повинно бути документально відображено, наприклад, у посадовій інструкції, або через суміщення посад. Стаття Закону України  “Про  державну  підтримку  засобів  масової інформації та соціальний  захист  журналістів” передбачає щорічну відпустку строком 36 календарних днів саме для журналіста, за умови роботи саме на цій посаді. Звісно, ми тут не розглядаємо можливість вирішення цієї проблеми в судовому порядку, яка теж є.

Також збільшити відпустку редактору і керівнику можна додатковими відпустками, передбаченими законодавством. Це може бути додаткова відпустка за особливий характер праці, наприклад, працівникам з ненормованим робочим днем – тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою. Також – за роботу із шкідливими умовами праці, пов’язану із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів. Також відпустка більшої тривалості може бути передбачена колективним договором або трудовим договором (контрактом).

   На жаль, в Україні зараз воєнний стан, у зв’язку з яким до трудового законодавства внесена низка змін, деякі з них стосуються і надання відпусток. Стаття 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»  передбачає, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. У період дії воєнного стану роботодавець також може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Норми частини 7 статті 79, частини 5 статті 80 Кодексу законів про працю України та частини 5  статті 11 і частини 2  статті 12 Закону України “Про відпустки” у період дії воєнного стану не застосовуються.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

23.12.2022, 04:31
766 Переглядів