Редакція газети «Зорі над Убортю» відстояла право на приміщення  

29.04.2023, 13:09
346 Переглядів

 Раді повідомити про нову перемогу справедливості, якої досягнуто за сприяння медіаюриста проєкту Тернопільського прес-клубу Ігоря Федоренка. Цього разу він допомагав редакції газети «Зорі над Убортю» з Житомирської області.

   Для початку, зі слів заступника редактора газети Василя Чепіка, коротка історія того, як невеликий колектив редакції вів боротьбу з місцевою владою за право працювати у трьох кабінетах (загальною площею 41,3 кв. м) адмінбудинку міськради міста Олевськ на Житомирщині. Цими приміщеннями журналісти користуються вже понад 50 років. А після роздержавлення  Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»  надав право редакції отримати займані приміщення в оренду строком не менше ніж 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій (1 гривня). Колектив редакції заснував ТОВ «Редакція газети «Зорі над Убортю» і 29.05.2017 уклав з міською радою відповідний договір оренди. Після обрання нової влади на чолі з міським головою Сергієм Лисицьким редакція у грудні 2020-го звернулася з проханням укласти новий договір на тих же умовах, але… отримала відмову. А у травні-червні 2021-го міський голова двічі направив редакції листи з вимогою звільнити приміщення. У листопаді ж він звернувся до місцевого відділення поліції з проханням розпочати проти журналістів досудове розслідування за начебто вчиненим кримінальним порушенням щодо «незаконного та самовільного використання комунального майна», але отримав відмову. Загалом листування між власником приміщення (міська рада) та орендарем (редакція) тривало більш пів року, аж до січня 2022 року. Редакція пропонувала шляхи вирішення спірної ситуації у законодавчому полі, але марно. 2-го лютого 2022 року Олевська міська рада звернулася з позовною заявою до Господарського суду Житомирської області, у якій просила «усунути перешкоди в користуванні приміщенням шляхом виселення редакції газети в примусовому порядку». Захищаючи свої права,  редакція подала до суду зустрічний позов – визнати укладеним договір оренди приміщення з орендною платою 1 гривня (той, що міськрада відмовлялася укладати). 10.08.22 р. Господарський суд відмовив міській раді у виселенні редакції, але не задовольнив  і прохання редакції, тож довелося подавати апеляцію.

   23.11.2022 року вже Північно-західний апеляційний господарський суд (м.Рівне) ухвалив: «1. Апеляційну скаргу ТОВ «Редакція газети «Зорі над Убортю» на рішення Господарського суду Житомирської області в частині відмови у задоволенні зустрічного позову задовольнити. 2. Визнати укладеним договір оренди нерухомого майна між Олевською міською радою та реакцією…з 23 листопада 2022 року…до 28 травня 2032 року включно». Здавалося, спір врегульовано. Однак міський голова Сергій Лисицький не вгамувався, і подав касаційну скаргу до Верховного Суду України. Відтак  21 лютого цього року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду (Н.Волковицька,  С.Могил, О.Случ) Олевській міській раді було відмовлено у проведенні «розгляду заради розгляду», із зазначенням, що «процесуальні обмеження зазвичай запроваджуються для забезпечення ефективності судочинства, а право на доступ до правосуддя, як відомо, не є абсолютним правом, і певні обмеження встановлюються законом з урахуванням потреб держави, суспільства чи окремих осіб». Верховний Суд ухвалив: «Касаційне провадження за касаційною скаргою Олевської міської ради на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.11.2022 у справі № 906/104/22 закрити. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає».

   За допомогою до нашого медіаюриста Ігоря Федоренка із редакції газети «Зорі над Убортю» вперше звернулися у цій справі в червні 2021-го, коли постала реальна загроза виселення колективу з приміщення. «Я надавав консультації і спілкувався з керівником редакції неодноразово, – розповідає він. – Відтак виклав їм письмову правову позицію і пояснив, що без адвоката вони програють. Адвокат Максим Зарицький успішно використав надані консультації під час захисту прав редакції у господарському та апеляційному судах, вони були покладені  в основу позову, і правова позиція перейшла в рішення суду».

Як тільки справа завершилася перемогою у Верховному Суді, заступник редактора газети Василь Чепік зв’язався з Ігорем Федоренком і подякував за надану юридичну допомогу. «Його поради, думки компетентних юристів, яких він залучав у якості експертів, були особливо цінними саме на початку протистояння з місцевою владою, адже надавали впевненості у своїх діях і дозволили правильно вибудовувати стратегію досудових відносин з міською владою, провести необхідне листування з наданням юридично вивірених пропозицій врегулювання конфлікту, – зазначив Василь Чепік. – Матеріали листування з використанням порад медіаюриста проєкту Тернопільського прес-клубу Ігоря Федоренка лягли в основу позовної заяви адвоката Максима Зарицького до Господарського суду і надалі сприяли ухвалі і Апеляційного суду, і ВСУ на користь редакції».

   Матеріали судових рішень, здобутий досвід, на думку Василя Чепіка, зможуть допомогти й іншим редакціям, адже згаданий випадок є типовим у взаємовідносинах місцевих ЗМІ та влади.

   Письмові юридичні консультації на цю тему, підготовані Ігорем Федоренком, можна прочитати за посиланнями:

https://pressclub.te.ua/novyny/pro-pravo-na-orendu-prymishhennya-redakcziyi-bez-aukczionu/

https://pressclub.te.ua/novyny/pro-redakczijni-prymishhennya-ta-zakon-pro-orendu-derzhavnogo-ta-komunalnogo-majna/

https://pressclub.te.ua/novyny/pro-dogovir-orendy-prymishhennya-redakcziyi-pislya-likvidacziyi-rajonnoyi-rady-yurydychni-konsultacziyi-z-diyalnosti-drukovanyh-zmi/

29.04.2023, 01:09
346 Переглядів