Редактори закликають вжити невідкладних заходів для антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ

04.04.2021, 22:54
390 Переглядів

   Оприлюднено резолюцію Всеукраїнської наради редакторів газет, організовану НСЖУ, що відбулася в режимі онлайн 25 березня, і про яку ми вже писали. Серед її положень – чимало і таких, що акцентують увагу на проблемах реформованих редакцій.

   «На початку 2021 р. в більшості українських друкованих ЗМІ склалася критична ситуація. Економічна криза, пандемія COVID-19, втрата доходів від реклами, брак державної антикризової підтримки медіа, погана доставка газет передплатникам – усе це негативно позначилося на редакціях і журналістах. Результати онлайн-анкетування, проведеного Національною спілкою журналістів України в березні 2021 р. серед 150 редакторів газет, свідчать про кризу, яку переживають друковані медіа. Протягом року понад 85 % видань втратили рекламодавців, кожна третя газета скоротила кількість номерів або обсяг випусків. Майже 40 % редакцій відмовилися від нових проєктів. Кожна двадцята редакція тимчасово призупиняла вихід видань, ще стільки ж припинили виходити зовсім. Зберігають видання здебільшого самі журналістські колективи. Майже 40 % редакцій скоротили штат, 50% – знизили заробітну плату, майже 14 % відправляли журналістів у неоплачувану відпустку. Навантаження на працівників, які залишилися, зросло в 55 % редакцій», – так описується на початку документу справді критичний стан справ.

   Також  автори резолюції нагадують, що рік тому Національна спілка журналістів України пропонувала Президенту, Верховній Раді та уряду Антикризову програму підтримки друкованих і онлайн-медіа, спільно напрацьовану спільно з журналістськими колективами більш як сотні редакцій, однак вона залишилася фактично проігнорованою. Разом з тим вони зазначають, що стривожені проштовхуванням в парламенті законопроєкту «Про медіа», проти якого виступили 85 % редакторів газет, які взяли участь в опитуванні НСЖУ з цього приводу. «Сфера друкованих медіа нині – вільний і конкурентний ринок, учасники якого – незалежні видання, серед них понад 600 реформованих місцевих газет. Спроби запровадити контроль або цензуру в друкованих ЗМІ небезпечні. Ця сфера потребує не посилення державного регулювання, а створення засад економічної незалежності медіа та захисту професійної діяльності журналіста»,– йдеться в резолюції. Відтак редактори закликають Президента України, Кабінет Міністрів України та Верховну Раду України вжити невідкладних заходів для антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ. Серед таких, зокрема, наступні:

   – створити в Україні Фонд підтримки медіа за зразком аналогічних фондів у європейських країнах і передбачити його фінансування в Державному бюджеті. Бюджетну підтримку слід надавати лише тим ЗМІ, які дотримуються журналістських стандартів, і спрямувати її на висвітлення суспільно значущих тем;

   – посилити соціальну підтримку й правовий захист журналістів;

   – розробити урядову Програму підтримки друкованих ЗМІ в Україні, в якій передбачити заходи, спрямовані на збереження й розвиток місцевих видань.

   – передбачити для редакцій пільгові кредити для розвитку видань та збереження робочих місць журналістів;

   – встановити тариф на оформлення передплати та доставку друкованих ЗМІ в розмірі до 30 % собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання, або компенсацію витрат на доставку преси в розмірі 50 %;

   – накласти мораторій на підвищення тарифів на передплату й доставку періодики до кінця 2023 року;

   – запровадити цільову бюджетну компенсацію витрат на поліграфічні послуги й розповсюдження;

   –  надавати перевагу місцевим виданням під час укладання договорів на висвітлення діяльності органів влади;

   – розробити дієвий механізм виконання норм про порядок висвітлення діяльності органів влади й місцевого самоврядування на рівних, паритетних засадах. Забезпечити обов’язковість оприлюднення рішень органів влади в друкованих ЗМІ;

   – виконати норму Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» і виплатити всім реформованим газетам одноразову допомогу в розмірі 100 тис. грн.;

   – заборонити органам місцевого самоврядування виселяти реформовані друковані ЗМІ з приміщень, які вони займали до реформування, або всупереч закону підвищувати орендну плату.

   – заборонити органам місцевого самоврядування видавати та розповсюджувати інформаційні бюлетені, які за періодичністю та змістом є ЗМІ, проте не зареєстровані у визначеному законом порядку.

   Повністю з резолюцією можна ознайомитися за посиланням – http://nsju.org/novini/zaklykayemo-do-nevidkladnoyi-antykryzovoyi-pidtrymky-ukrayinskyh-drukovanyh-zmi-rezolyucziya/ .

04.04.2021, 10:54
390 Переглядів