Розроблено «Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу»

10.09.2020, 14:43
667 Переглядів

 Вчора у Тернопільському прес-клубі відбулася онлайн пресконференція представників Громадянської мережі ОПОРА, у якій також взяв участь начальник Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Олександр Богомол. Йшлося про ситуацію з початком виборчої кампанії.

  Як повідомила Ольга Галушка, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Тернопільській області, вибори міських голів 25 жовтня відбуватимуться у 18 об’єднаних територіальних громадах. У Тернопільській ОТГ, де мають право голосу майже 179 тисяч громадян , голову обиратимуть за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості (тобто кандидат повинен набрати більше 50% голосів). У решті громад  – за мажоритарною виборчою системою відносної більшості. Вибори депутатів до сільських, селищних та міських рад відбуватимуться у 55 об’єднаних територіальних громадах Тернопільщини.  У 27 (18 міських та 9 селищних ) ОТГ, де більше 10 тисяч громадян мають право голосу, вибори будуть проводитися за системою пропорційного представництва за відкритими партійними виборчими списками.

   Проводячи моніторинг передвиборчої активності, протягом серпня спостерігачі ОПОРИ фіксували білборди та сітілайти із політичною рекламою партій «За майбутнє», «Слуга народу», «Європейська Солідарність», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Порядок. Відповідальність. Справедливість», «Сила людей», «Опозиційна платформа – За життя», «Пропозиція», «Голос», «Патріот», Українська Галицька партія, «Довіра», «Перемога Пальчевського», «Громадянський рух Хвиля», а також громадський рух «Варта». У вересні до вище перелічених додалися Радикальна партія Олега Ляшка та «Республіканська платформа». Також на вулицях обласного центру було зафіксовано брендовані намети «Європейської солідарності», Української Галицької партії, ВО «Свобода» та «Громадянського руху Хвиля», де поширюють друковану продукцію, пропонують перехожим заповнити анкети волонтера чи підтримати петиції. Наприклад, у наметах ВО «Свобода» перехожих просили поставити підпис на підтримку петиції «Про захист української мови», а у наметах партії «Громадянський рух Хвиля» збирали підписи за переведення багатоквартирних житлових будинків Тернополя на індивідуальне опалення.

Підвищення політичної активності спостерігалося під час святкувань Дня прапора та Дня Незалежності України. Так представники партії «Порядок. Відповідальність. Справедливість» дарували мешканцям міста прапори України, свободівці роздавали чорно-червоні стрічки, в наметах «Європейської солідарності» – брендовані кульки, партія «За майбутнє» проводила вуличні вікторини з брендованими подарунками для переможців, і про все це інформувалося у соцмережах.

   У серпні ОПОРА проаналізувала більше 15 сторінок осередків політичних партії Тернопільщини в соціальній мережі Facebook на наявність таргетованої реклами. З них 11 сторінок (партій «Порядок. Відповідальність. Справедливість», ВО «Свобода», «Голос», Опозиційна платформа – За життя, Українська Галицька Партія, «Європейська Солідарність», «Сила людей», «Слуга народу», «За майбутнє») розміщували політичну рекламу. Загалом було виявлено 129 рекламних повідомлень, які поширювалися у мережі протягом серпня. За підрахунками, впродовж лише одного тижня, з 23 по 29 число, партії сумарно витратили на це понад 3 тисячі 300 доларів.

   Одне з важливих питань, що піднімалися під час пресконференції, стосувалося того, що в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців під час виборів, а також обмеження щодо використання адміністративних ресурсів. З огляду на це, ОПОРА розробила «Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу», який містить основні етичні вимоги з метою уникнення дій, що можуть класифікуватися як зловживання адміністративним ресурсом. Щоб мінімізувати вплив такого зловживання на місцевих виборах, ОПОРА пропонує застосувати положення цього Кодексу на місцевих виборах через його підписання міськими головами обласних центрів, а також буде проводити широкі адвокаційну та просвітницьку кампанії задля зменшення толерантності громадян щодо явища адміністративного ресурсу. З текстом Кодексу можна ознайомитися на сайті Громадянської мережі ОПОРА – https://cutt.ly/AfiqtgG.

   Начальник Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Олександр Богомол повідомив, що поліцейські Тернопільщини повністю готові до виконання своїх службових обов’язків  під час передвиборчої кампанії та власне процесу виборів. Він запевнив, що поліція – поза політикою, тож  на будь-які порушення законодавства реагуватиме оперативно та об’єктивно. А також нагадав учасникам виборчого процесу про кримінальну та адміністративну відповідальність, а журналістів закликав ретельно і відповідально перевіряти всю інформацію на виборчу тематику, аби не поширювати неправду та маніпуляції.

   Низки правових питань торкнулася у своєму виступі на пресконференції і Ольга Мазаєва, громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області. Зокрема, вона прокоментувала деякі зміни у виборчому законодавстві, що стосуються відповідальності за порушення. Зазначила, приміром, що за пошкодження чи оприлюднення фото виборчих бюлетенів тепер передбачено чималі штрафи у розмірі від 1700 до 3400 гривень. А за підкуп виборців  – кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 6 років.

10.09.2020, 02:43
667 Переглядів