Розвінчуємо маніпуляцію щодо сказаного Петром Порошенком начебто про війну 2022 року

08.01.2023, 14:50
1820 Переглядів

У соцмережі ТікТок повідомляють, що експрезидент України Петро Порошенко начебто знав про початок війни у 2022 році. Користувач поширив нібито відеодоказ цього. Наші фактчекери перевірили цю інформацію.  

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Відео, яке поширили, і яке набрало вже 1,7 млн переглядів, супроводжує підпис: «Порошенко на дебатах знав і сказав, що буде війна в 2022. Послухайте, вони все знали» ( в оригіналі – російською мовою). У самому відео з ТікТоку Порошенко говорить наступне: «Я прийму будь-який вибір народу, 21-го, і 22–го життя буде продовжуватися. І 22-го ми маємо об’єднатися для того, щоби разом боронити державу».

Із цього відео незрозуміло, про що саме говорить Порошенко: про які дати, роки чи цифри. Справді, Петро Порошенко під час дебатів із Володимиром Зеленським, що відбулися 19 квітня 2019 року, говорив записане на відео. Це можна почути на відео з прямої трансляції дебатів з  1 год 07 хв 58 сек. Однак із цього відео зрозуміло, що експрезидент говорить не про 2021 і 2022 роки, а про дати – 21 і 22 квітня. Адже 21 квітня відбувся другий тур виборів Президента України. Щодо його слів про «разом боронити державу», то йдеться, очевидно, про продовження Антитерористичної операції, адже перший етап російсько-української війни на той час вже тривав, бо він почався у 2014 році.

Стосовно твердження автора відео у ТікТок про те, що «вони все знали», то, зокрема, керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю виданню Military Times у листопаді 2021 року говорив, що росія готується атакувати Україну до кінця січня – початку лютого 2022 року. Окрім того, про можливий наступ писали і світові ЗМІ, посилаючись на дані американської розвідки. У той же час за місяць до повномасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський закликав світових лідерів і ЗМІ не нагнітати паніку щодо війни з росією і не шкодити економіці України.

Отож, подібні відео розбурхують суспільство та підвищують недовіру до представників влади. Зважаючи на те, що тексти до таких відеовкидів  дуже часто написані російською мовою, то не виключено, що вони поширюються ворогом, щоб провокувати суперечки серед прихильників нинішнього та колишнього президентів.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

08.01.2023, 02:50
1820 Переглядів