Ризики тернополян стати жертвами торгівлі людьми зростають

05.11.2020, 15:16
1926 Переглядів

  Пандемія коронавірусу зупинила, уповільнила чи кардинально змінила багато процесів у всьому світі, однак вона мало вплинула на злочинність – та лише «підлаштувалася» під ситуацію. Не виняток – і торгівля людьми.

   Так як цей рід злочинної діяльності тісно пов’язаний з міграційними процесами, які пандемія загальмувала, то, здавалося б, то і він мав би суттєво зменшитися, але насправді так не сталося. Пандемія призвела до економічної кризи, дуже багато людей залишилися без роботи чи вимушені були призупинити свій бізнес, тож, аби прогодувати свої сім’ї та заробити на найнеобхідніше, готові ризикувати, а зловмисники охоче цим користуються. «Унаслідок неминучої втрати зайнятості через COVID-19 особи, які раніше менше ризикували потрапити в ситуацію торгівлі людьми, можуть стати вразливішими, а вразливість осіб, які вже були в зоні ризику, може зрости ще більше», – такий висновок роблять фахівці Міжнародної організації з міграції (МОМ).

   Про те, чому ризики українців стати жертвами торгівлі людьми зростають і як цьому протидіють на Тернопільщині, йшлося на вчорашній зустрічі у Тернопільському прес-клубі. Щорічно одна тільки Міжнародна організація з міграції виявляє понад 1000 громадян України, постраждалих від торгівлі людьми. Минулого року ця цифра становила 1345, з них 68 відсотків становили чоловіки, переважна більшість яких потерпіли від незаконної трудової експлуатації. З  відповідними цьогорічними тенденціями журналістів ознайомила директорка з розвитку тернопільської ГО «ТМЖК «Відродження нації» Оксана Шлюсар. Так 97 відсотків постраждалих осіб, які звернулися до МОМ у 2020 році, зазнали трудової експлуатації. Основними галузями такої експлуатації було будівництво, виробництво та сільське господарство. Вербування в основному відбувалося за місцем проживання через особистий контакт  -82% та Інтернет – 10%. Оксана Шлюсар розповіла про пастки, які зловмисники розставляють для потенційних жертв в Інтернеті ( соціальні мережі, месенжери). Ще вона нагадала про дуже корисний ресурс – онлайн квест з безпечного працевлаштування  https://quest.stoptrafficking.org/ . «Беручи участь у цій своєрідній грі, людина вчиться правильно орієнтуватися в різних ситуаціях, розуміти, де може критися небезпека та оминати її, – зазначила вона. – Якщо зловмисники почали все активніше вербувати онлайн, то чому б так само онлайн не навчитися безпечній поведінці?». Відповідаючи на запитання журналістів,  Оксана Шлюсар також розповіла про головні ознаки шахрайських схем та про те, що робити людям, які, перебуваючи вже за кордоном, запідозрили, що стали жертвами шахраїв.

   Олександр Буняк, начальник відділу по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, коротко переповів кілька кримінальних історій, в які потрапляли наші земляки та землячки останнім часом:

 – Одну громадянку з нашої області відправили в Італію під приводом працевлаштування в одному з готелів прибиральницею. Однак там її помістили в закрите приміщення і забрали паспорт. Аж за сприяння поліції Італії її доправили додому, а кримінальне провадження за цією справою ми скерували до суду.

Двоє інших дівчат потрапили на гачок аферистів і опинилися  в сексуальному рабстві в Об’єднаних Арабських Еміратах. Крім того триває кримінальне розслідування щодо торгівлі людьми через примусове жебракування. До нього змушували чотирьох людей з ознаками інвалідності. Вони просили милостиню на території Тернополя біля ринків, церков, торгівельних центрів. А утримували їх в нелюдських умовах в сараї, годували лише раз на день. Двоє зловмисників зараз під вартою, ще одна – під домашнім арештом, а четвертого підозрюваного оголосили в розшук.

   Про те, на яку допомогу можуть розраховувати ті, кому вже встановлено статус жертви торгівлі людьми, і куди за нею звертатися,  поінформувала журналістів Оксана Шуль, методистка відділу методичного забезпечення соціальної роботи Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Повну трансляцію пресконференції можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=vI9wVuVPg_Y&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2frWKxk0DcJ4X9_Bojx-7w2ozRbmC9VAmKBKqW96onQPtDXzNWmvI9pT8

05.11.2020, 03:16
1926 Переглядів