Що має зробити влада для захисту газет

27.12.2019, 17:39
474 Переглядів

В одній з наших попередніх публікацій вже йшлося про проблеми реформованих ( колишніх комунальних) редакцій, які піднімалися на нещодавній Всеукраїнській нараді редакторів газет, і які знайшли відображення у зверненні її учасників до перших осіб держави. Сьогодні ж вважаємо за потрібне повернутися трохи назад у часі, і ознайомити з деякими результатами анкетування керівників редакцій, що його проводила НСЖУ, готуючись до цієї наради. Відповіді редакторів на запитання «Що влада має зробити для захисту друкованих ЗМІ України?» ми згрупували за основними напрямками.

Стосовно всіх друкованих ЗМІ
Захищати інформаційний простір України. Розробити програму державної підтримки друкованих ЗМІ та закріпити її на законодавчому рівні. Кардинально змінити ставлення до ЗМІ в питаннях висвітлення діяльності, прозорості і відкритості влади. Створити сприятливу для газет тарифну політику (доступність преси для українців). Забезпечити всі правові умови для захисту свободи слова та безпеки журналістів. Захистити права видавців перед недобросовісним розповсюджувачем продукції. Не запроваджувати цензуру і тиск. Підтримати україномовні друковані видання. Внести зміни до податкового законодавства: підняти межу розміру, при якому підприємство повинне ставати платником ПДВ.
Окремо – щодо паперу. Необхідно сприяти інвестиціям в паперово-целюлозній галузі, аби мати власний ринок паперу, що здешевить витрати на друк. Встановити пільгові ціни на газетний папір. Вирішити питання по відновленню власного виробництва паперу. Встановити особливий податковий режим для купівлі газетного паперу.
Стосовно діяльності «Укрпошти»
Припинити постійне підвищення тарифів від «Укрпошти», дослідити їх прозорість та провести незалежний аудит. Накласти мораторій на закриття поштових відділень і скорочення персоналу. Відновити поштову мережу «Укрпошти» на рівні 2015 року. Стимулювати “Укрпошту” на створення більш сприятливих умов для друкованих ЗМІ. Надати державну підтримку “Укрпошті” у питанні дотації на доставку ЗМІ у сільській місцевості, де вартість логістики доставки значно вища, ніж у містах. Примусити «Укрпошту» налагодити чітку доставку газет у села. Змусити керівництво «Укрпошти» підняти зарплати листоношам і не скорочувати відділення у сільській місцевості. Врегулювати взаємовідносини між ЗМІ та «Укрпоштою», або визначити іншого оператора по доставці.
Тарифи АТ “Укрпошта” є кабальними як для редакцій газет, так і для їх передплатників. Не може бути однаковою вартість виробництва товару і вартість його логістики. Чому «Укрпошта» бере на себе функції торгівлі промисловими та продовольчими товарами, банківської системи, і абсолютно нівелювала завдання поштової галузі? Це надзвичайно важлива система для держави і її громадян, втратити її – означає втратити зв’язок з народом, з простими людьми.
Вивчити політику Укрпошти, доцільність нинішніх розмірів оплати праці керівних кадрів при загальному скрутному стані поштової галузі. Змінити керівника «Укрпошти». Подумати про альтернативу Укрпошті щодо доставки преси передплатникам.
Стосовно підтримки реформованих редакцій
Виконати Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» повною мірою, зокрема, щодо надання дотацій редакціям, які завершили процедуру роздержавлення. Запровадити цільову та технічну допомогу районним газетам, а також гранти на компенсацію видатків за спеціальними проектами та заходами. Забезпечити дотримання Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Задля всебічного висвітлення діяльності органів влади зобов’язати місцеву владу співпрацювати з засобами масової інформації за угодами на висвітлення діяльності, відповідно передбачивши на це кошти. Внести зміни до закону про підтримку друкованих ЗМІ. Розробити та затвердити державну програму “Мала преса”. Напрацювати комплексну програму підтримки реформованих друкованих ЗМІ та державну програму підтримки малих україномовних ЗМІ у питанні протистояння в умовах гібридної війни. Надати державну підтримку редакціям, що перемістилися з окупованих територій.
Приміщення редакцій – ласий шматок для місцевих корупціонерів. Не можна допустити, щоб колективи редакцій опинилися на вулиці. Влада мала б надати редакціям в безоплатне і безстрокове користування приміщення, які свого часу були побудовані для їх потреб, за умови виходу друкованих видань.

27.12.2019, 05:39
474 Переглядів