Щоб протидіяти викликам, пов’язаним з російською дезінформацією та пропагандою

25.03.2023, 23:37
598 Переглядів

Під час заходу на тему «Боротьба з дезінформацією – обов’язок не лише держав» у Женеві відбулася презентація комплексної доповіді експертів трьох неурядових організацій з Литви, Польщі та України, присвяченої викликам, пов’язаним з російською дезінформаційною та пропагандистською діяльністю у країнах Люблінського трикутника. Як повідомило Міністерство закордонних справ України – https://mfa.gov.ua/news/na-polyah-radi-oon-z-prav-lyudini-predstavili-spilnu-dopovid-gromadskih-organizacij-krayin-lyublinskogo-trikutnika-pro-rosijsku-dezinformaciyu-ta-propagandu – доповідь містить змістовні приклади неправдивих наративів, які використовує Росія у своїй агресії проти України та її партнерів, а також низку комплексних рекомендацій, адресованих усім зацікавленим сторонам, міжнародним організаціям і донорам, представникам громадянського суспільства та ЗМІ.

Спільне дослідження литовської Ініціативи громадянської стійкості (CRI), польського Інституту Костюшка та українського “Детектору Медіа” ще раз засвідчило, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року відкрило новий етап російської пропаганди та дезінформації, де Україна опинилася в епіцентрі, а її партнери – Литва і Польща – потерпають від постійних інформаційних атак з боку Кремля. Водночас, у ході аналізу експерти виявили, що російські наративи, спрямовані проти країн Люблінського трикутника, мають багато спільного та зосереджені на підриві довіри як всередині суспільства, так і між країнами.

Майданчик правозахисної Женеви був обраний для презентації доповіді невипадково, оскільки питання негативного впливу дезінформації на здійснення прав людини та основних свобод стоїть також на порядку денному Ради ООН з прав людини.

Окрему увагу до цього питання продовжує привертати Постійне представництво України в Женеві, вкотре наголошуючи, що добре продумані неправдиві наративи можуть бути використані як зброя для дестабілізації суспільств і підготовки ґрунту для військових дій. І Росія активно використовує ці інструменти для досягнення своїх цілей. Тому боротьба з цими наративами на інформаційному та правозахисному фронтах має відбуватися постійно, на всіх міжнародних майданчиках. У Раді ООН з прав людини Україна разом з партнерами з 6 країн – Великої Британії, Латвії, Литви, Польщі, США та Японії – ініціювала у березні минулого року резолюцію про «Роль держав у протидії негативному впливу дезінформації на забезпечення прав людини та основних свобод». Цього року країни-партнери планують виголосити на 52-й сесії РПЛ ООН Спільну заяву на підтримку та продовження цієї ініціативи з метою забезпечення постійного фокусу уваги міжнародного правозахисного форуму до цієї критично важливої проблематики.

25.03.2023, 11:37
598 Переглядів