Тернопільські підприємці шукають вихід із скрути

29.04.2020, 18:35
663 Переглядів

 Страх, тривога і безгрошів′я вдарили сьогодні по більшості українських родин. А що буде далі? Всі чекають, що магазини, салони краси, розважальні заклади скоро  відчиняться і життя стане таким, як раніше. Але залишається питання чи скоро більшість людей знову стане настільки платоспроможною, аби окрім харчів та найнеобхіднішого купувати ще й щось інше? Адже велика частина населення залишилася без доходів і проїдає зараз всі свої запаси. Це питання неабияк турбує і тернопільських підприємців.

  Спілкуючись з тернопільськими підприємцями, які торгують на ринках і в торгових центрах, дізналася, що якраз перед оголошенням карантину більшість вклали великі кошти, щоб оновити асортимент і підготуватися до весняного сезону. Тим більше, що наближалися Великодні свята – один з періодів, коли, за словами тих же підприємців, ще можна відчути, що бізнес ще є бізнесом, а не хобі. Та зважаючи на тенденції продовження карантину, «сезону» вже не буде, і складно навіть прогнозувати, коли «це все» завершиться.

    «Якщо все буде йти  в позитивному напрямку і карантин завершиться в середині травня,  то мені необхідно вже забезпечувати торгові місця одягом літнього сезону, а «новий» весняний товар ховати на склад, бо попиту на нього вже не буде, – розповідає підприємиця Світлана. – І в мене виникає проблема, де взяти кошти, адже заощаджень стає все менше і менше. В нас п′ять магазинів з одягом  і вся моя сім′я займається лише торгівлею, інших доходів немає. Тому ми з чоловіком вирішили займатися інтернет-продажами, щоб мати можливість заробити хоча б на прожиття на наступний місяць. Адже витрати по комунальних послугах і харчуванню та виплати за кредитами ніхто не відміняє.  Продаю зараз в інтернеті  без націнки, щоб повернути хоча б вкладені кошти. Та й розумію, що масових продажів за великі ціни не буде, бо в такій ситуації, як ми – кожна друга сім′я в Україні. Доводиться навчатися торгівлі онлайн, адже під час карантину майже всі перейшли на онлайн купівлю».

   «Великі супермаркети та маленькі магазини  з продуктами, що розташовані в багатоповерхівках, звичайно, не відчули негативного впливу карантину, можливо, навіть навпаки, а от ми, підприємці, які торгували на ринках  – справді в безвихідній ситуації, – говорить вже інша підприємиця, Надія, яка торгує на Центральному ринку Тернополя більше п′яти років. Продукти мають термін зберігання і мають здатність псуватися, особисто я понесла величезні збитки!  Більшу частину овочів і фруктів просто роздала знайомим».

   Окрема проблема – оплата оренди. Заробітків у підприємців немає, а ця чимала витратна частина залишається. 18 березня набув чинності Закон України № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», в якому  Верховна Рада офіційно визнала карантин форс-мажорною обставиною.  Однак при цьому орендарі автоматично не звільняються від орендної плати, це питання в кожному конкретному випадку має обов`язково обговорюватись безпосередньо з орендодавцем. «Я працюю в сфері торгівлі більше 20-ти років, – ділиться своєю проблемою підприємиця Оксана. – З трьох магазинів побутової хімії і косметики приміщення лише одного є моєю власністю. Решту два я орендую, і з власниками приміщень обговорювала питання оренди з самого початку оголошення карантину. З одним орендодавцем ми дійшли до спільного знаменника і він скасував орендну плату на час карантину, а з другим вдалося домовитись лише «50/50». Він обґрунтував свою позицію тим, що дохід від оренди – це також його єдиний на сьогоднішній день заробіток. Проте я намагаюсь не засмучуватись, і вважаю, що навіть ця ситуація дала мені дещо позитивне. Після двох тижнів карантину вирішила, що необхідно рухатися в якомусь іншому напрямку. Маю велику клієнтську базу, тож зробила розсилку про доставку товару додому, домовилася з розробниками сайтів, і скоро буду працювати в новому для себе напрямку онлайн. Без карантину я б на це не зважилася, бо ніколи не вистачало на це часу, та  й вважала, що це не є необхідним».

     Так, пандемія і карантин реально змінюють наш світ.  Але як саме він зміниться, дуже багато залежить і від кожного з нас особисто. Яким буде малий та середній бізнес після завершення «самоізоляції» і чи зможе він вистояти в умовах економічної кризи, яку прогнозують  – покаже час.

Лілія Поліщук

 Фото авторки

На фото – так уже довгий час виглядає торгова галерея біля Центрального ринку в Тернополі

29.04.2020, 06:35
663 Переглядів