Тернопільські профспілки закликали до масового спротиву законопроекту Кабміну «Про працю»

30.01.2020, 17:43
742 Переглядів

 «Ця болюча тема стосується усіх, хто працює легально і сплачує податки до бюджету, зокрема, і двохсот тисяч жителів Тернопільщини» – зазначив на початку свого виступу у Тернопільському прес-клубі голова Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний. А приводом для пресконференції стали акції протесту, що їх розпочали профспілки у відповідь на законопроект «Про працю»(№ 2708), поданий Кабміном до Верховної Ради перед Новим Роком і розроблений утаємничено, без жодних консультацій та переговорів з представниками профспілкових організацій.

   Як заявив Андрій Присяжний, документ порушує основоположні міжнародні трудові стандарти, низку статей Конституції  України та законів, які захищають найманих працівників, і містить ознаки примусової праці, будучи сформованим на догоду інтересам олігархічного бізнесу та транснаціональних корпорацій. Уряд наділяє необмеженими повноваженнями роботодавців, водночас суттєво ущемляючи права найманих працівників. Приміром, обмеженням строку звернення до суду за заборгованою заробітною платою, розширенням можливостей роботодавців для звільнення працівника без причин, а лише за їх бажанням, обмеженням часу відпочинку та розміру заробітної плати, зменшенням пільг і компенсацій тощо.

   Про те, чим може обернутися для працюючих прийняття кабмінівського варіанту закону про працю, говорили на пресконференції також Олена Теравська – заступниця голови і правова інспекторка праці Тернопільської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я, та Степан Кушик – юрисконсульт  Тернопільської обласної організації профспілки працівників освіти і науки. «Новий уряд раніше заявляв, що турбуватиметься про українських жінок, – зауважив, зокрема, останній. – Насправді ж у законопроекті ми бачимо протилежне. Йдеться там і про ліквідацію та скорочення відпусток, які наразі законно надаються з різних підстав. А взагалі цей закон, на мою думку, розроблено для того, щоб знищити громадський контроль за роботодавцями. Тож від нашої єдності і наполегливості зараз залежить дуже багато». «Це нівелювання і руйнація всіх вибудуваних в державі стандартів, – сказала Олена Теравська. – Особливу ж стурбованість викликає у профспілок  положення про звільнення з роботи, для якого, за даним законопроектом, вистачатиме лише двох умов – бажання роботодавця і попередження ним про звільнення за певний строк до нього. При цьому значно обмежується можливість працівника захистити себе і відновити справедливість. Скасовується також індексація заробітної плати, а також прив’язка мінімальної зарплати до прожиткового мінімуму – тобто вже не буде такого, що вона повинна становити не менше цього самого мінімуму». Відповідаючи згодом на запитання журналістів, Олена Теравська наголосила, що законопроект несе небезпеку для кожного, незалежно від того, в якій сфері працює людина. Відтак закликала усіх підписати петицію проти розгляду законопроекту, розміщену на сайті Верховної Ради України (https://itd.rada.gov.ua/services/Petitions/ ).

   «Вказаний законопроект матиме катастрофічні наслідки для національної економіки…, його положення сприятимуть несправедливим звільненням працівників, поширенню короткотермінових трудових контрактів та договорів з нефіксованим робочим часом, обмеженню можливостей колективних переговорів та звуженню багатьох інших соціальних прав та гарантій. Одночасно профспілки, які стоять на заваді реалізації згубних намірів ліберальних реформаторів, намагаються взагалі усунути від справи захисту соціально-трудових прав працюючих шляхом просування до парламенту законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ( щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», – йдеться у резолюції сьогоднішніх обласних профспілкових зборів Тернопільщини, що пройшли  під гаслом «STOP трудовому рабству».  Сьогодні  ж у Тернополі відбулася попереджувальна протестна акція профспілок з пікетуванням обласної державної адміністрації. Схожі акції відбулися і в інших обласних центрах України. Відповідні  масові звернення було направлено на адресу Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України.

  «Профспілками було напрацьовано паралельний законопроект, і ми готові до діалогу та конструктивних дискусій, – зауважив голова Тернопільської облради профспілок Андрій Присяжний. – Однак навіть на всеукраїнське профспілкове віче 16 січня не прийшов жоден із запрошених представників влади. Що ж, якщо з нами не захотіли говорити в кабінетах, то змушені будуть говорити на вулицях».  До речі, Федерацію профспілок України в її протесті проти нового законопроекту підтримали понад 40 національних профспілкових об’єднань і організацій з усього світу.

30.01.2020, 05:43
742 Переглядів