Тернопільський депутат неадекватно відреагував на фейкову інформацію

12.06.2020, 11:01
825 Переглядів

Чималого скандального розголосу не тільки в Україні, а й далеко за її межами набуло звернення депутата Тернопільської міської ради Тараса Білана, адресоване Президенту України Володимиру Зеленському. У цьому документі він, зокрема, просить главу держави «створити сотні атомних зарядів та «брудних» бомб та встановити і привести їх у бойову готовність біля військових об’єктів Будапешту, Санкт-Петербургу та Москви».

 Причиною такої реакції стала адміністративно-територіальна реформа, яка пропонує укрупнення районів, а саме  –  нібито створення на Закарпатті Берегівського району, який в результаті Україна… подарує Угорщині. Наскільки факти, наведені у зверненні Тараса Білана, відповідають дійсності, та хто наразі постраждав від такої інформаційної «бомби», з’ясовували фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Відповідне звернення Тарас Білан 10 червня опублікував на своїй сторінці у Facebook, проте зараз документу там вже не має. Очевидно, автор посту його видалив, або ж сама соцмережа могла через різні причини заблокувати публікацію. Про те, що звернення до Зеленського там таки було, свідчить, приміром, допис від користувача Андрія Любецького із текстом: «Taras Bilan ну ти і підривник…!». Очевидно, автор натякає на прохання Тараса Білана підірвати бомби у сусідніх державах.

Звернімо увагу на сам документ, який зберігся в Інтернеті через публікацію його на новинних сайтах. Перше, розпочинає його депутат словами «Ми глибоко стурбовані», при цьому заявником є він особисто. Тим самим автор маніпулює, адже може скластися хибне враження, що це позиція всього депутатського корпусу Тернопільської міськради, якоїсь окремої групи населення, всіх тернополян чи й взагалі всього українського народу. Бо незрозуміло, хто саме ці «ми».

По-друге, Тарас Білан посилається на публікацію у ЗМІ, з якої нібито стало відомо про створення «угорського» району на Закарпатті. Даний матеріал є авторським блогом із суб’єктивною точкою зору, де прогнозується, що створення «угорського» Берегівського району може стати причиною для передачі у майбутньому цієї ділянки країні-сусідці. Проте Берегівський район на Закарпатті вже й так існує. А зараз мова йде про те, що в рамках адміністративно-територіальної реформи Мінрегіон розробило план укрупнення районів у всіх областях України, в тому числі і  у Закарпатській. Там має бути створено п’ять районів, включно з Берегівським, який «поглине» в собі теперішній Виноградівський район. Новий-старий район об’єднає  території, де компактно проживають етнічні угорці. Проте, як зазначив сам міський голова Берегова Золтан Баб’як у своєму зверненні до Президента, у місті мирно проживають поруч українці та не тільки угорці, а й представники ще 17-ти різних національностей. І ні про який «угорський район на території Закарпаття» не йдеться. Так само спростував цю фейкову інформацію і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Взагалі для того ж, щоб райони Закарпатської, Тернопільської чи будь-яких інших областей були утворені, спочатку за таке рішення має проголосувати Верховна Рада України. І лише після успішного голосування на нових територіях проведуть місцеві вибори. Тобто зараз одномоментно нічого створювати не будуть. Тим часом тернопільський депутат, не перевіривши інформацію, вводить в обману читачів соцмережі, поширюючи «фейкові» дані. Окрім того, далі Тарас Білан знову продовжує маніпулювати у тексті, припускаючи, що Угорщина може вдертися на територію України та анексувати Закарпаття. А потім, мовляв, те саме можуть зробити Румунія та Росія. Однак це лише здогадки самого депутата, які нічого спільного з сьогоднішніми реаліями не мають. Автор лише маніпулює на почутті патріотизму українців,  які «втомилися» від шестирічної неоголошеної російсько-української війни і трохи «призабули» про неї  через пандемію коронавірусу.

Своїм зверненням до Президента Тарас Білан лише підштовхує читачів до хибної думки, що частину української території планують віддати сусідній країні. При цьому сам він створив нові інформаційні приводи, вигідні для Російської Федерації. Тамтешні ЗМІ вже третій день активно продукують пропагандистські матеріали із кричущими заголовками на кшталт «На Украине предложили создать ядерные бомбы против Росии».

Висновок: звернення депутата містить посилання на фейкову інформацію, власні домисли та суб’єктивну думку, а також підіграє російській пропаганді.

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

12.06.2020, 11:01
825 Переглядів