Твердження, що коронавірус поширюють молоді, а помирають старші – маніпулятивне

27.07.2020, 18:55
621 Переглядів

Чи то люди втомилися від карантину, чи то літня погода так на них впливає, але більшість перестали носити захисні маски і дотримуватись соціальної дистанції. Як наслідок – ситуація із поширенням Covid-19  в Тернопільській області залишається нестабільною. Про це говорили під час одного із останніх засідань Штабу боротьби із коронавірусом.

На цьому засіданні епідеміолог Володимир Паничев прозвітував, представники яких вікових категорій в області найбільше хворіють, та яких, на жаль, помирають від захворювання (на відео – 2 хв. 20 сек). В результаті ж вийшла маніпуляція, ще й окремі місцеві сайти його слова «підправили», так би мовити, як треба. Із деталями розбиралися наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Тернопільський сайт опублікував новину із кричущим заголовком «Коронавірус поширюють молоді, а помирають старші». Декілька інших онлайнресурсів також поширили дану інформацію, де цитуються слова епідеміолога обласного лабораторного центру Володимира Паничева з засідання Штабу боротьби з коронавірусом.

«Левова частка людей, що хворіють, це люди віком від 30 до 65 років, переважно – це люди активного віку. Частка їхня у структурі захворюваності складає 66,4%. 32 людини з 34-х померлих в області належать до вікової категорії 60 років і старших. Переважно хворіють молоді або люди середнього віку, помирають люди старшого віку. Група ризику залишається такою як була, це група вікового та медичного ризику. Як правило, у людей такого віку часто зустрічаються супутні патології. Коли ми чуємо від людей молодого віку, що проблема коронавірусу надумана, то це відображення отої невидимої складової. Молоді люди сприяють поширенню коронавірусу, а страждають від цього люди старшого віку», – сказав епідеміолог.

Як бачимо, на сайтах його слова «молоді люди СПРИЯЮТЬ поширенню коронавірусу», а «СТРАЖДАЮТЬ від цього люди старшого віку» перетворилися на «ПОШИРЮЮТЬ молоді, а ПОМИРАЮТЬ старші» у заголовку. Таке формулювання носить маніпулятивний характер, адже викривляє висловлювання експерта. Хоча дещо маніпулятивним виглядає і сам його коментар. Бо носієм вірусу може бути будь-яка людина, незалежно від віку. От і Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що заразитися коронавірусною інфекцією можуть представники всіх вікових категорій. У організації також зауважують, що люди старшого покоління  часто мають супутні захворювання, тож у них підвищений ризик розвитку важких форм коронавірусної інфекції та летальних випадків. Тому визначальним є не те, скільки років пацієнту, а те, чи є у нього якісь хронічні захворювання.

Окрім того, у світі часто реєструють випадки смерті від коронавірусу і серед молодих людей, про що, приміром, пишуть у дослідженні на сайті Guardian, та заявляють у тій же ВООЗ. Так само, як відомі випадки у світовій практиці, коли від вірусу одужували люди старшого покоління, навіть столітні пацієнти. Наприклад, в Україні COVID-19 поборола 93-річна жінка.

   Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

27.07.2020, 06:55
621 Переглядів