У соцмережах маніпулюють на темі загибелі військового

20.12.2022, 18:28
908 Переглядів

У декількох місцевих Фейсбук-спільнотах поширили допис про трагічні обставини загибелі українського захисника. Публікації мають сотні поширень та коментарів, однак нижче пояснюємо, чому не варто без перевірки інформації сліпо репостити подібні дописи.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У місцевій групі Фейсбуку розмістили допис про загиблого військового з Луцька Дениса Чабанчука. Публікація містить його світлину з написом «Вічна пам’ять Герою» та текст із обставинами його загибелі. Як джерело інформації в кінці тексту зазначається, що вона запозичена «зі сторінки Igor Tsaruk». У іншій Фейсбук-групі також опублікували ідентичний допис, проте його перепоширили зі сторінки того самого Ігоря Царука. На його сторінці ця публікація має понад 5 тисяч коментарів та 11 тисяч поширень (!).

Щодо самого допису, то у ньому зазначається, що Денис Чабанчук «загинув уві сні, замерзнувши у холодній кабіні простреленого «Урала» з вибитими шибками. На вулиці було мінус двадцять». Інформація про таку температуру мала б насторожити читача, адже наразі в Україні ще не було сильних морозів. Стосовно інформації про військового, то, як інформує «Книга пам’яті полеглих за Україну», він справді загинув, проте … ще сім років тому. Щодо обставин загибелі на вказаному сайті написано так: «Загинув 18 лютого 2015 р. під час передислокації військ з Дебальцеве. Машина, в якій був Денис, наїхала на міну поблизу села Калинівка (Бахмутський район) та залишилася на території, що контролюється російськими бойовиками». До слова, про військового також писали українські медіа. У Фейсбук-дописі ж не згадується про місце загибелі і про те, що Денис Чабанчук загинув у 2015-му році, тож пересічний читач може сприйняти цю інформацію за нову.

Звісно, забувати про наших Героїв  та трагічні обставини їх загибелі не можна, а пам’ять про їхні подвиги ми маємо пронести через усе життя. Однак необхідно вказувати точні дати і факти, бо інакше подібні дописи з тисячами репостів стають маніпуляціями на темі втрат у війні, поширюють страх та відчай і серед військових, і серед цивільних.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

20.12.2022, 06:28
908 Переглядів