У соцмережах поширили фейк про аномальний град

03.07.2022, 12:22
1750 Переглядів

2 липня у Тернополі пройшла сильна гроза, із наслідками якої справлялися комунальники. Через сильний дощ та вітер затопило вулиці, поламало дерева, постраждали авто. Користувачі соцмереж активно діляться світлинами дощових паводків у місті.

Одна із місцевих тернопільських спільнот поширила фотографії начебто із наслідками негоди на Львівщині –  на них град розміром з куряче яйце. Мовляв, у сусідів ще гірше. Світлина набрала сотні лайків і поширень, проте у львівських Фейсбук-групах  чи новинах Львівської області наші фактчекери не знайшли ніяких згадок про аномальний град цими днями. Тож перевіряємо, звідки ростуть ноги у цієї інформації.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Допис місцевої Фейсбук-спільноти містить три світлини, зроблені начебто у Львівській області. На них показано земельну ділянку, засипану градом, і жінку, яка тримає в руках велетенського розміру градини.  Зазвичай про подібні аномалії, як мінімум, повідомляють рятувальники. Проте жодної інформації про наслідки негоди у відомства немає.  Відтак ми перевірили світлини за допомогою сервісу «Google Зображення», а також через пошукові можливості самої соцмережі Facebook. Останній показав, що ідентичні фотографії з’являлися у Фейсбуці ще у липні 2020 року. Їх поширювала користувачка Ольга Боровська. Через пошукову систему Google ми знайшли інформацію, що влітку два роки тому на Львівщині справді випав град. Принаймні, дві світлини з допису є на сайті 24 каналу. Третє фото – жінки з велетенськими градинами у руках – ми знайшли через гугл пошуковик у Фейсбуці, проте допис, датований взагалі ще 2018 роком, наразі недоступний.

Отож, очевидно, що негода, про яку говорить місцева фейсбук-спільнота, сталася не вчора, 2 липня, а, як мінімум, два роки тому.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

03.07.2022, 12:22
1750 Переглядів