У соцмережах поширили фейкову світлину хлопчика, який начебто вижив під час трагедії у Дніпрі

19.01.2023, 21:09
1033 Переглядів

Декілька Фейсбук-спільнот поширили світлину, на якій зображений хлопчик, що начебто вижив під час обстрілів Дніпра. Чи правдиве фото, перевіряли наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

На згаданому фото бачимо малюка у курточці з синьо-жовтою нашивкою на рукаві і раною на обличчі, який стоїть на фоні напівзруйнованої  будівлі. «Цей малюк вижив. Він завжди запам’ятає, хто зруйнував його світ. Дніпро», – йдеться у підписі до фото.

Нагадаємо, що 14 січня, під час чергової масованої ракетної атаки рф, ворожа ракета Х-22 поцілила у багатоповерхівку в Дніпрі. Внаслідок обстрілу було повністю зруйновано цілу секцію будинку,  загинуло 44 людини, з них – 5 дітей,  травмовано 79 осіб, з яких 16 – діти.

Тепер щодо дописів. Вони мають тисячі вподобань і сотні коментарів. Однак дана світлина несправжня, і не була зроблена на місці тієї трагічної події. Її згенерував штучний інтелект. Про це свідчать специфічна колористика, дивна фактура хутра на капюшоні та волосся дитини. Про те, що фото є ілюстративним, вказано і на сторінці Верховної Ради у Твіттер. «Art: visualization», – зазначається у дописі. У Фейсбуці ж фото не промаркували відповідним уточненням, тож користувачі сприйняли фото як справжнє, що видно з їхніх коментарів. Люди, зокрема, просять доброї долі і Божого захисту для малюка та покарання для ворога.

Тим часом такого малюка в реальності взагалі не існує. Тож виходить, що допис є фіктивним, і створений очевидно для того, щоб зібрати побільше реакцій читачів. Звісно, з одного боку, нічого страшного в публікації цього фото нема, адже воно показує біду і біль України всьому світові. Однак, з іншого боку, це свідчить про те, як легко можна ввести людей в оману. Багато читачів не вважають за потрібне розбиратися і поширюють фото як справжнє. Але з таким підходом можна повірити і у вигаданого російською пропагандою розп’ятого хлопчика, якщо таке фото згенерує штучний інтелект. Тому у подібних випадках адміністраторам сторінок потрібно обов’язково вказувати, що фото є ілюстративним, а не видавати його за справжнє.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

19.01.2023, 09:09
1033 Переглядів