У соцмережах зманіпулювали на президентських «обіцянках»

07.12.2021, 13:21
608 Переглядів

У соцмережі Twitter повідомляють, що польський уряд знизив ПДВ на ряд товарів і послуг, а  також підвищив мінімальну зарплату. У той же час, як зазначається у дописі, Президент України Володимир Зеленський «годує» населення обіцянками. Як-то кажуть, скрізь добре, де нас немає, тож наші фактчекери перевірили, чи справді трава в сусіда зеленіша.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

«У зв’язку із зростанням цін буде знижено ПДВ на бензин, газ та електрику. Крім того, мінімальна зарплата збільшиться з 1 січня 2021 року з 615 євро до 660 євро… Але це все у Польщі, а ви слухайте обіцянки Зеленського», – публікацію із таким змістом поширила користувачка соцмережі Twitter.

Перш за все, допис маніпулятивний вже тим, що інформація у ньому подана вибірково, зокрема, про підвищення чи зростання в одній країні розповідається, а про іншу ( тобто про Україну) жодних цифр чи даних немає. Окрім того, незрозуміло, чому для порівняння взято лише одну країну і чому саме Польщу. При цьому додамо, що у такому контексті подібні порівняння необ’єктивні та некоректні, адже рівень ПДВ чи мінімальної зарплати залежить від багатьох факторів, в тому числі економічної та політичної ситуації в країні, яка, очевидно, є різною. Більше того, такі економічні показники, як ПДВ і «мінімалка» – це не прерогатива президента,  бо встановлюються вони Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів. Тому автор знову ж таки маніпулює, натякаючи, що «у всіх бідах» винен президент і його невиконані обіцянки.

Наші фактчекери також перевірили, чи справді викладені у дописі цифри і дані відповідають дійсності. Як з’ясувалося, уряд Польщі  таки знизить ціни на паливо, газ і електроенергію. Зниження відбудеться в рамках так званого «антиінфляційного щита», який має на меті подолати наслідки найвищої з 2001 року інфляції в країні. Також уряд Польщі з наступного року підвищить мінімальну зарплату до близько 660 євро. Це чистими, а після відрахування податків та внесків до фонду пенсійного страхування поляки отримуватимуть мінімалку близько 470 євро. Зазначимо, що з 1 грудня 2021 року мінімальна зарплата в Україні теж  зросла – до 6500 гривень (майже 210 євро).

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

07.12.2021, 01:21
608 Переглядів