У соцмережах зманіпулювали рішенням депутатів Тернопільської облради

03.02.2021, 09:17
512 Переглядів

   Питання щодо підвищення тарифів на газ нині на слуху. Населення протестує, а депутати голосують. Зокрема, під час сесії Тернопільської облради, яка відбулася наприкінці січня,  народні обранці підтримали звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України щодо необґрунтованого підвищення тарифів на комунальні послуги, в тому числі вартості газу. Після сесії у одній із місцевих соцмереж з’явилася публікація, у якій коаліцію трьох фракцій облради звинуватили у тому, що вони начебто проголосували за звернення,  яким підтримали ціну газу на рівні 9,15 грн. Правда це чи маніпуляція, з’ясовували фактчекери.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

   З першого січня 2021 року Нафтогаз підвищує вартість палива в своєму місячному тарифі на січень до 7,22 грн. за кубометр. У грудні ціна становила 6,33 грн.  Тож таке рішення викликало хвилю обурення, а відтак і протестів у різних містах України. На тлі протестів проти «тарифного геноциду» влада взялася «терміново» розв’язувати цю проблему. Так 13 січня на засіданні Кабінету міністрів прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через пандемію та карантинні обмеження ціна на газ для населення зменшиться на 30 відсотків і становитиме 6,99 грн. за метр кубічний. «Плюс» ще приблизно 1-2 грн. треба буде заплатити за вартість доставки газу. Проте такі тарифи будуть діяти лише з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше, ніж до 31 березня 2021 року – кінця цього опалювального сезону.

   У зв’язку з цією ситуацією голова Тернопільської облради Михайло Головко  скликав сесію, на якій одним із двох питань було звернення до керівництва держави проти підвищення тарифів для населення.

То за що ж голосували депутати? Проєкт рішення, серед іншого, передбачав:

  • запровадити мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення до завершення запровадженого карантину;
  • скасувати плату за розподіл природного газу;
  • зафіксувати ціну на газ та комунальні послуги на рівні першого кварталу 2020 року і здійснити перерахунок платіжок за січень 2021 року.

   Рішення підтримали 37 депутатів, серед яких партійці від фракцій «Свободи», «За майбутнє», «Слуги народу» та «Довіри». З фракції «Європейська Солідарність» за звернення проголосували лише два депутати з 14-ти, а у «Батьківщині» взагалі лише один із п’яти присутніх. Саме про цю коаліцію йдеться у пості, про який ми згадували на початку. «Коаліція «Слуг народу», «Майбаха», «Свободи» та «Довіри» проголосували за звернення, яким підтримали ціну газу 9,15 грн.», – йдеться у тексті на фото. Зазначимо, що під «Майбахом» автор, очевидно, має на увазі партію «За майбутнє», яку журналісти охрестили «За Майбах».

То чи справді ця коаліція підтримала ціну на газ у розмірі 9,15 грн.?

Якщо ознайомитися з текстом звернення, за яке проголосували депутати, то з нього випливає, що вони вимагають зафіксувати ціну на рівні першого кварталу. За даними Мінфіну, на Тернопільщині газ у січні-березні 2020 року вартував в середньому 5, 40 – 7 грн. за куб разом із доставкою. Якщо ж врахувати нинішню вартість у розмірі 6, 99 грн. та доставку в розмірі 1-2,10 грн. (залежно від постачальника), то сума виходить щонайбільше 9,09 грн. Але у цій ситуації варто звернути увагу і на те, що будь-яке звернення депутатів обласної ради обов’язкової сили не має. Це – лише спосіб захисту інтересів громадян і своїх виборців.

   Законодавством передбачено, що обласні ради не можуть впливати на формування і  встановлення тарифів на послуги житлово-комунальної сфери. Вони можуть або рекомендувати щось, або, як в даному випадку, просити і звертати увагу керівництва держави на те, що в суспільстві існує певна проблема.

Висновки:  у соцмережі зманіпулювали рішенням депутатів обласної ради. По-перше, вони голосували за зниження тарифів до рівня максимум семи гривень і запровадження мораторію на час карантину. А, по-друге, звернення депутатів місцевих рад не мають обов’язкової сили, а самі народні обранці не можуть впливати на формування тарифів.

  

 

 

 

 

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

03.02.2021, 09:17
512 Переглядів