До кінця року в Україні мають встановити нові тарифи на розподіл газу. За інформацією ЗМІ, облгази планують підвищення у 3-4 рази. У зв’язку з цим почастішали і публікації на цю тему в соцмережах. В одній із них користувачка, приміром, порівнює вартість газу за президентства Петра Порошенка і Володимира Зеленського. Чому подібні дописи є маніпулятивними, пояснюємо далі.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:
«Газ по 4,99 – це були непомірні тарифи від бариги, а по 13,99 – це доступні ціни від найвеличнішого», – картинку із таким текстом поширила користувачка Фейсбуку. Можна здогадатися, що під «баригою» і «найвеличнішим» мається на увазі колишній та теперішній глави держави. Тож вже навіть з огляду на це можна говорити про маніпуляцію, адже президент немає стосунку до формування тарифів на газ. Ціни на послуги з постачання природного газу встановлює Кабінет Міністрів України, а тариф на послугу з розподілу природного газу – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Щодо самих цифр, то станом на грудень-2021 справді майже 14 грн. за куб газу (разом із транспортуванням) платять жителі, наприклад, Київщини, а у Херсоні – взагалі майже 16 гривень. Це – найвищі тарифи по Україні. Проте, приміром, у Тернопільській, Івано-Франківській та Вінницькій областях тариф на газ складає значно менше – близько 10 гривень. Тож авторка посту маніпулює, не вказуючи, про яку область йдеться, адже по 14 гривень за куб платять не всі жителі України. Ціна різниться в залежності від постачальника газу.
Якщо ж пригадати, якими тарифи на газ були у 2014-2019 роках, коли президентом був Петро Порошенко, то, за інформацією видання «Слово і Діло», у 2014-му кубометр коштував 1,09 гривні, а в 2015-му подорожчав до 7,19 гр. У 2016-2017 роках газ для населення коштував 6,88 гривень, в 2018-му – трохи більше. Найвища ж ціна на газ для населення була на початку 2019 року – 8,55 гривень за кубометр.
У той же час зауважимо, що не зовсім правильно порівнювати вартість газу, скажімо, в 2014-му, 2019-му чи 2021-му роках. Адже на ціну блакитного палива впливає вартість транспортування (магістральними трубами), націнка постачальника за його роботу, вартість доставки (або ж розподілу) тощо, які у різні роки відрізняються. Окрім того, недостатньо просто порівняти вартість газу в різні періоди. Потрібно враховувати і рівень мінімальної чи середньої зарплати, щоб оцінити платоспроможність населення на той момент.
Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.