У Тернополі немає американських біологічних лабораторій

01.10.2020, 13:27
933 Переглядів

Америка викинула понад 2 млрд доларів на фінансування секретних біолабораторій в Україні. Одна із них  знаходиться в Тернополі. Про це написало декілька українських видань із посиланням на 112 канал.

Окрім того, про такі лабораторії в ефірі телеканалу NEWSONE заявив Володимир Кацман, заступник голови Опозиційної платформи «За життя» (ОПЗЖ) по роботі зі ЗМІ. Кажуть, нібито  тільки американці мають виключне право доступу до експериментів, що там проводяться. А ще, що від цих експериментів в українців різко погіршилося самопочуття саме в період пандемії коронавірусу. Чи справді у Тернополі функціонує така американська біолабораторія і чи шкодить вона здоров’ю тернополян, дізнавалися фактчекери.

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Як виявилося, вуха у цієї історії ростуть ще від весни. Пів року тому Віктор Медведчук (ОПЗЖ) і Ренат Кузьмін (Опозиційна платформа) на сайті партії ОПЗЖ розмістили заяву-звернення до Володимира Зеленського з вимогою оприлюднити факти щодо ‎‎ «незаконної» діяльності нібито 15 американських «біолабораторій» на території України. Цю заяву відразу ж підхопили різні смітникові сайти. Тим часом цю інформацію заперечило і  СБУ , і саме Посольство США в Україні ще навесні.

Зокрема, в Службі безпеки зазначили, що на території України не діють жодні іноземні біологічні лабораторії, а співпраця між Україною та США триває з 1993 року в рамках угоди щодо надання допомоги нашій державі у ліквідації стратегічної ядерної зброї та запобіганню розповсюдження зброї масового знищення.  До речі, повний текст документу є у відкритому доступі на сайті Верховної Ради України. Аналогічний документ, а саме його основні законодавчі положення, розміщений і на сайті Посольства США. Відзначимо, що в  угоді йдеться саме про запобігання розповсюдженню всього, що може бути пов’язане з біологічною зброєю, всіма можливими способами.

Що стосується заяви Посольства США в Україні, то у відомстві стверджують, що заяви про біолабораторії – це російська дезінформація, а проект реальної співпраці має назву «Програма зменшення біологічних загроз». Координує роботу програми Український Науково-Технологічний Центр (УНТЦ/STCU) — це міжурядова організація, сторонами якої є Азербайджан, Європейський Союз, Грузія, Молдова, Україна, США та Узбекистан. З деталями може ознайомитися кожен за цим посиланням, де, до речі, є інформація про ті самі біолабораторії, які, проте, виявилися не американськими, а українськими. І в рамках угоди вони отримали фінансування на модернізацію. Серед них – і Лабораторний центр у Тернополі. Тож ніяких конспірацій — все у відкритому доступі.

Висновки: Проросійська партія ОПЗЖ, а слідом за нею і різні смітникові онлайн-ресурси видають байки про міфічні американські лабораторії, підіграючи на руку Кремлю, який вороже ставиться до США і в той же час активно розкручує теорію про походження ‎новітнього коронавірусу саме із Сполучених Штатів Америки. Насправді ніяких американських біолабораторій в Україні немає, а є українські ( в тому числі і в Тернополі),  які отримали фінансування на покращення матеріального стану. Вся інформація про їх діяльність і звітність є у відкритому доступі.

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

01.10.2020, 01:27
933 Переглядів