Українська хартія вільної людини в освітніх закладах Тернопільщини

17.12.2020, 13:28
2529 Переглядів

Тернопільщина першою в Україні взялася втілювати ідеї Української хартії вільної людини в освітній процес. І першим кроком для цього стала обласна програма впровадження УХВЛ у навчальних закладах області, яка була прийнята на сесії обласної ради у 2017 році. Попередні підсумки виконання обласної програми за три роки показують краще сприйняття  та розуміння учнями українських духовних цінностей та суспільної моралі і дають підстави стверджувати, що Українська хартія вільної людини дає ефективний інструментарій національно-патріотичного виховання підростаючого покоління.

Таким був головний лейтмотив пресконференції, яка відбувалася у Тернопільському прес-клубі і була присвячена попереднім підсумкам реалізації обласної програми впровадження УХВЛ в навчальних закладах Тернопілля.

«За цей час зроблено дуже багато, – зазначив  депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань освіти, науки, молодіжної політики, фізичної культури і спорту, заступник директора Тернопільського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Володимир Мисик. – Найперше, нам вдалося запалити ідеями УХВЛ майже усі школи області. Педагоги  активно брали участь у різних тренінгах та навчаннях, які проводив наш інститут щодо впровадження Української хартії вільної людини у навчальних закладах. І це є надзвичайно важливо, адже місія хартії – формування громадянина-патріота, особистості, яка дотримуватиметься моральних та духовних цінностей».

Впровадження УХВЛ  – це яскравий приклад конкретної співпраці між громадськими організаціями, державними установами та освітніми закладами. На цьому наголосив доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри медичної інформатики ТНМУ ім.. І.Горбачевського, голова ради ГО «Центр Гармонія» Дмитро Вакуленко. «Ініціювали втілювати ідеї УХВЛ громадські організації, їх підтримали і обласна рада, і ОДА, освітяни області. Колектив інституту післядипломної педагогічної освіти напрацював методологію застосування УХВЛ як моделі духовних і моральних цінностей, притаманних успішній особистості, котра усвідомлює свою українську ідентичність і стає відповідальною за долю власної держави І ця синергія дає свої результати», – каже п. Дмитро.

У рамках обласної програми розроблено банери, методичні та наочні матеріали щодо основних принципів Української хартії вільної людини. Вдалим, як зазначали гості прес-клубу, є проєкт «Знай наших», суть якого у тому, що учні вишукували визначних жителів села чи міста, вивчали їхній життєвий шлях. А експозиція Чудотворних ікон як один з елементів впровадження хартії побувала чи не у кожному навчальному закладі області.

«Цю систему цінностей уклали такі визначні особистості, як В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, Семен Глузман, Мирослав Маринович, Володимир Горбулін, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський. Вони виклали  найважливіші орієнтири для українського суспільства. Але зміст Української хартії вільної людини не догма – це пропозиція до мислення. Учитель пропонує учням, взявши за взірець УХВЛ, напрацювати протягом навчання у школі власну систему цінностей», – акцентував  співкоординатор реалізації обласної програми впровадження УХВЛ в області, голова ГО «Гуртом!» Ігор Ковалик.

Щоправда, під час реалізації обласної програми виявилися, як розповіли гості,  і певні виклики: це складність для вчителя, використовуючи традиційні для пострадянської школи методи, формувати національну громадянську ідентичність в українцях покоління «Z». Водночас, тішить те, що ідеї УХВЛ підтримали багато педагогів, які і самі навчаються, і закладають здорову основу у душі дітей.

«Як зазначив один із укладачів Української хартії вільної людини Мирослав Маринович, одне з головних її завдань – «перетворення населення України у спільноту відповідальних громадян». Саме цього прагне і наш навчальний заклад, – розповів директор Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка Анатолій Крижанівський. – Принципи Української хартії вільної людини запроваджуються у гімназії уже років п’ять з власним проєктом «Живімо за Українською хартією вільної людини!». У ній закладені прості істини, і саме в цьому їхня сила. Щоб створити справжнє громадянське суспільство, до якого нам ще далеко, основу, базис потрібно закладати уже зараз. І зробити це можуть разом сім’я та школа.  Тільки тоді ми зможемо виховати відповідальних, вільних, самодостатніх громадян».

За словами Ігоря Ковалика, наступний проєкт обласної програми впровадження Української хартії вільної людини на 2021-2024 роки уже поданий на розгляд до обласної ради.  Він буде спрямований на поглиблене відпрацювання методології в семи пілотних навчальних закладах шляхом реалізації комплексу заходів, спрямованих на підсилення духовно-моральної і громадянсько-патріотичної складових виховання учнів при залученні батьків, педагогів, консолідації шкільної спільноти навколо власного гуманітарного розвитку та здійснення місії винесення Української хартії вільної людини за межі школи у громади.

17.12.2020, 01:28
2529 Переглядів