В інтернатах дітям не місце, їм необхідна сім’я !

11.07.2020, 08:44
1333 Переглядів

    Як відомо, Тернопільщина є пілотною областю для проєкту Міністерства соціальної політики України щодо реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей. Раніше ми вже писали про його реалізацію, відтак приводом для цієї публікації став прес-сніданок у дружній ресторації «Мамонт», присвячений темі розвитку у Тернопільській області сімейних форм виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 

   На початку цієї неформальної зустрічі Лариса Пєтушкова, ключова експертка проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області», пояснила присутнім, чому кожна дитина має бути в родині, і чому її не замінять навіть найкращі інтернати. «Сім’я забезпечує такі базові потреби, як любов, піклування, затишок, безпека, – сказала, зокрема, вона. – В інтернатах нема такого потрібного зв’язку з мамою і татом, до яких діти біжать, коли їм страшно, цікаво чи самотньо. Тому руйнується така важлива для дітей прив’язаність до дорослого, а це породжує потім проблеми на все життя – це добре знають лікарі і психологи. Дитина потім не довіряє ні іншим, ні світові, ні собі, не вміє вибудовувати стосунки, вирішувати проблеми і бути щасливою. Тому потрібно забирати дітей з інтернатів. І тому так важливо знайти заміщуючі сім’ї. 176 дітей в області чекають на свою сім’ю, на тата і маму».

   За допомогою презентації пані Лариса також нагадала, якими є основні сімейні форми – усиновлення, встановлення опіки та піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, і, нарешті, патронат. Почули журналісти і про те, що потрібно зробити, щоб, наприклад, стати кандидатом на створення таких форм чи патронатним вихователем. До речі, створення сімейних форм виховання оплачується не громадою і не регіоном, а з державного бюджету. Про те, які з цих форм діють на Тернопільщині, та яка кількість дітей ними охоплена  (станом на 1 липня  в області є 960 дітей з відповідним статусом – 236 дітей-сиріт та 724 дітей, позбавлених батьківського піклування), під час прес-сніданку розповіла Оксана Новіцька, завідувачка сектору соціально-правового захисту дітей служби у справах дітей Тернопільської облдержадміністрації. Також вона поінформувала  про те, як було використано 10 мільйонів субвенції, виділеної державою в 2019 році.

   Світлана Шимчук, завідувачка навчально-методичного відділу Тернопільського обласного Центру  соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, повідомила про результати моніторингу, проведеного в рамках проекту на Тернопільщині щодо сімейного та несімейного виховання дітей. За її словами, в області сьогодні налічується 19 інтернатних закладів різного типу. Цілодобово в них перебуває 1240 дітей. Однак лише в десятої частини з них немає батьків, в решти ж ці батьки з тих чи інших причин не здатні забезпечити дітям належні умови вдома. «Проаналізувавши потреби цих дітей і стан їхнього сімейного середовища, ми зрозуміли, що частину батьків таки треба позбавляти батьківських прав, але, з іншого боку,  інтернати теж не забезпечують потреби дітей, навіть базові, достатньою мірою, – сказала вона. – Тому треба реформовувати ці заклади і створювати необхідні умови для виховання дітей в якихось інших сім’ях. А для цього – готувати відповідним чином людей, які хочуть брати дітей у свої сім’ї –  ставати  усиновлювачами, опікунами, прийомними батьками тощо. Зараз таке навчання допомагає проводити держава». Відтак Світлана Шимчук розповіла про спеціальну програму підготовки кандидатів, яку реалізовує обласний Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. До слова, зараз проводиться набір на курси з підготовки усиновлювачів, прийомних батьків, вихователів дитячих будинків сімейного типу та патронатних вихователів. Заняття на курсах будуть проводитись на безоплатній основі у вихідні дні, а розпочинається навчання з 10 серпня.  Всі бажаючі можуть звертатись до центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або до служб у справах дітей у своїх населених пунктах. Контактні телефони: +38068 356 13 62 або +38098 320 28 97.

   З великою цікавістю слухали присутні щирі й емоційні розповіді подружжя патронатних вихователів з Кременця Світлани і Володимира Герасимчуків  та начальниці  служби у справах дітей Байковецької ОТГ Надії Сачик, яка водночас є прийомною мамою. В свою чергу Володимир Вовк, координатор проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» у своєму виступі зазначив, що як на Тернопільщині, так і в цілому по Україні наразі чомусь спостерігається невтішна тенденція до зменшення кількості потенційних прийомних батьків та усиновлювачів ( можливо, це пов’язано із загальною кризою в суспільстві, а в західних областях – ще й з масовим заробітчанством). Тому одна з важливих цілей проекту – поширювати максимум інформації як про саму проблему, так і про можливості та допомогу для тих, хто готовий подарувати дитині домівку і любов. Допомогти в цьому просили організатори зустрічі і представників ЗМІ. «Якщо говорити про сімейні форми виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в контексті реформи деінституціалізації, то це безперечно одне з її ключових завдань, – підсумував Володимир Вовк. –  І в останні роки державою багато зроблено як для популяризації цього напрямку, так і для фінансової підтримки через субвенції. Ми ж повинні знайти таких людей, навчити їх, забезпечити їм підтримку і супровід».

 

11.07.2020, 08:44
1333 Переглядів