«Вакцинуйтеся» від фейків у «Сквері гармонії»

28.10.2022, 18:28
1147 Переглядів

В Україні презентовано онлайн-гру, метою якої є навчити громадян протистояти дезінформації. Розроблена вона за підтримки Держдепартаменту та Агентства кібербезпеки і захисту інфраструктури США, а також Кембриджського університету. А переклали і адаптували її для українських користувачів фахівці ресурсу про критичне мислення та медіагігієну Uchoose.info https://uchoose.info/ .

Як пишуть на сайті названого ресурсу, є різні способи боротьби з дезінформацією, і один із них базується на теорії  «психологічної вакцинації», розробленій у 1960-ті психологом Вільямом Макґвайром. Згідно з теорією, вакцина – це ослаблена версія патогена, яку вводять в організм, щоб той виробив антидоти, які спрацюють при майбутньому контакті з неослабленим патогеном. Так само людей можна знайомити з дезінформацією зсередини, занурювати їх у процес створення та вкидання фейків, щоб, коли вони зіткнуться зі справжніми, їх уберіг антидот, вироблений під час вакцинації. За цим принципом кембриджські дослідники Йон Розенбік і Сандер ван дер Лінден у 2019 році  розробили онлайн гру «Bad New», у якій гравці потрапляли у змодельоване середовище соціальної мережі і опановували техніки дезінформації: видавання себе за інших людей або організації, провокування страху або гніву, поляризація, поширення теорій змови, газлайтинг, тролінг. Ця гра вийшла також шведською, німецькою, польською та грецькою мовами. До і після гри гравцям демонстрували кілька твітів і просили оцінити їхню правдивість. У всіх країнах зібрані дані засвідчили, що після гри, тобто «своєрідного щеплення», гравці почали суттєво краще бачити неправдиву інформацію. Причому цей ефект збережено у всіх вікових, соціальних і політичних групах у всіх країнах. Відмінності є, але вони незначні. Після цього автори і розробили ще одну гру під назвою «Сквер Гармонії».

Місце дії у ній – ідилічний сквер Гармонії, довкола якого живуть мешканці, що дуже переймаються демократією. Гравця наймають директором з дезінформації. Протягом 4 коротких етапів його робота – порушити мир і рівновагу скверу, провокуючи внутрішні поділи і нацьковуючи мешканців одних на одних. Гравець опановує 5 технік маніпулювання, які активно використовують при політичній дезінформації:

– тролінг людей, навмисні провокації на емоційну реакцію, що викликає обурення;

– використання емоційної мови, спроба налякати або розлютити людей через певну тему;

– штучне збільшення популярності певних повідомлень через ботів у соціальних мережах;

– створення та розповсюдження теорій змови;

– поляризація аудиторії шляхом навмисного підкреслення та збільшення міжгрупових відмінностей.

Розробники так само дослідили ефект «вакцинації» цієї гри. І, як і у випадку з попередньою грою, люди стають менш вразливі до політичної дезінформації і фейків.

Гра розрахована на осіб від 15 років. У ній є прив’язки до реалій справжнього світу, але сценарій повністю вигаданий. Українськомовну версію презентували у Києві наприкінці вересня.

Пограти у «Сквер гармонії» можна тут: harmonysquare.game/ua .

Фото з сайту https://uchoose.info/

28.10.2022, 06:28
1147 Переглядів