Війна стала новим великим випробуванням для локальних ЗМІ України  

30.04.2022, 13:48
1297 Переглядів

 Як вже повідомлялося  раніше, «Тернопільський прес-клуб» провів опитування серед керівників реформованих редакцій різних регіонів України, з якими громадська організація співпрацює в рамках свого проєкту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики». В минулій публікації за його результатами йшлося в основному про те, як видання намагаються попри все залишатися дієвими медіа своїх громад. Відтак ми хочемо привернути увагу до складних умов, в яких доводиться працювати самим редакціям.

   Відповідаючи на запитання про те, які проблеми турбують їх сьогодні найбільше, всі редактори назвали катастрофічне зменшення реклами, а відтак і надходжень від неї. До того ж подекуди депутатами місцевих рад не були прийняті Програми з висвітлення діяльності, тож і не укладені відповідні договори з редакціями. На період воєнного стану було взагалі вимушено призупинено діяльність деяких органів місцевого самоврядування, тож не доводиться говорити і про виділення якихось коштів на висвітлення їхньої діяльності. Детальніше – далі, прямою мовою керівників редакцій.

   Юлія Шабля, редакторка видання «Вісті Полтавського району»: «По територіальних громадах району, зокрема, й у Полтавській міській, депутатами не прийняті програми з висвітлення діяльності, тому відповідні договори з нами не укладено. На період воєнного стану призупинено діяльність Полтавської районної ради, тому сподіватися на бодай якесь виділення коштів також не доводиться. Дохід від реклами знизився в рази.  Фінансового прогнозу, як «вижити» до кінця року, не робимо, працюємо фактично на ентузіазмі та радіємо, що в нас хоч відносно спокійно в регіоні».

   Тетяна Терзі, редакторка газети «Дружба» (інтернет-видання «Махала») з Одещини: «Головні проблеми під час війни стосувалися зниження доходів редакції. Через логістичні проблеми «Укрпошти» газета доставлялася невчасно, на 300 примірників впав тираж. Відбулося зниження доходів з реклами, повністю зупинилися розрахунки за договором з висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування.

Отримали попередження з друкарні про збільшення цін на послуги у зв’язку зі значним подорожчанням друкарського паперу, остаточних розрахунків ще немає, але попередньо подорожчання може бути майже вдвічі».

   Галина Мінялук, редакторка газети «Прапор» ( смт. Хорошів Житомирської області): «Не вийшло п’ять номерів газети ( на час опитування-ред.) – чотири за весь березень і один за квітень. Причини – воєнний стан і безпосередня близькість до бойових дій (поруч Коростень, Малин, Житомир, які зазнавали бомбових і ракетних ударів, та й на території нашої громади знешкоджували нерозірвані ракети й рештки від ракет та іншої зброї); перестала на нашій території працювати пошта; частина працівників редакції евакуювалися за кордон. Зараз ми вже відновили видання газети, хоча маємо з цим проблеми (дуже дорогий папір, подорожчала доставка і друк, пересувні поштові відділення – це окрема біда).

   Наталія Буковська, редакторка видання «Вперед» з Роздільної Одеської області: «У перші тижні були перебої з друком газети та її доставкою. Однак ми інформували своїх читачів через офіційний сайт газети, сторінки у соціальних мережах та продовжували випускати газету. Колектив редакції працював і працює у штатному режимі. Хоча через скрутне фінансове становище з березня ми були вимушені перейти на неповний робочий день. Цьому передувала низка причин. Вперше за сім років не була прийнята районна програма висвітлення діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Крім того казначейством (відповідно до постанови Кабміну «Про порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану») більш ніж місяць, до 9.04.2022, коли були внесені чергові зміни до згаданого Порядку, не укладалися угоди з послуг висвітлення інформації у газеті, послуги з друку, які були укладені з місцевими громадами Роздільнянщини. Значно зменшилась кількість (а то й взагалі відсутні) заявки на рекламні статті, оголошення, привітання, некрологи від населення. Газетний кіоск, через відсутність кореспонденції – більшість поліграфічних підприємств зупинили свою діяльність з друку газет, журналів, кросвордів – теж втратив дохід. Водночас значно підвищилась вартість комунальних послуг, вартість друку газети зросла вдвічі, як і закупівля газетного паперу. Все це призводить до значних фінансових труднощів. Однак ми продовжуємо випускати газету, а з метою заощадження коштів на друк вирішили практикувати спільний випуск із ще однією газетою нашого району – «НовинаР» (Захарівська ОТГ). Наповнюємо сайт і соцмережі».

   Частина редакцій залишилися без зарплат і з боргами, через це та інші обставини, спричинені війною, їм довелося припинити випуск газет, тож продовжувати інформаційну діяльність дали змогу лише сайти та сторінки редакцій у соцмережах. «Однак ми змогли суттєво збільшити аудиторію у Фейсбук і Вайбер завдяки коротким повідомленням і корисній інформації, яку там викладали (чи то місце і час, де роздають молоко, чи де можна купити туалетний папір, чи графік роботи транспорту). Ми там також розміщували повідомлення про повітряну тривогу і відбій, адже багато людей не чують звуку сирен, це стосується передусім мешканців сільських територій», – повідомляє редакторка видання «Полісся» з Сумської області Вікторія Горшкова.

   Назвали керівники місцевих ЗМІ і такі проблеми: кадрову, бо багато працівниць з дітьми вимушені були евакуюватися у більш безпечні місця, в тому числі і за кордон; зменшення оперативності, бо неможливо, як раніше, виїхати за матеріалом в той чи інший населений пункт, а також повідомлення про більшість подій доводиться публікувати через якийсь час з огляду на особливості інформування у період  воєнного стану; брак вміння працювати саме в умовах воєнного стану. «Не знаємо досконально, про що можна розказувати, про що – не можна, як працювати і добувати інформацію від оперативних служб; не володіємо воєнною і військовою термінологією. Не знаємо в повній мірі правил безпеки в надзвичайних ситуаціях. Вважаємо, що корисно було б нам володіти знаннями й уміннями з надання першої медичної допомоги тощо. Також дуже важко працювати і отримувати інформацію від людей, які пережили травмуючі події – учасників бойових дій, ВПО, інших. Це дуже складно. Вони, як правило, неохоче йдуть на контакт, або зовсім не йдуть», – написала одна з редакторок. Разом з тим, попри усі проблеми, редакції докладають усіх можливих зусиль, щоб працювати й надавати людям правдиву інформацію. І сьогодні допомога потрібна їм як ніколи.

Фото ілюстративне

 

30.04.2022, 01:48
1297 Переглядів