Віта Копенко: «Коли почалася війна, то стало зрозуміло, що мають місце факти масових злочинів проти довкілля, тож їх необхідно фіксувати»

30.04.2023, 21:33
299 Переглядів

Прослідковуючи успіхи локальних медіа, з якими співпрацює  Тернопільський прес-клуб, ми завжди особливо відзначаємо ті, де здобутки виражаються не лише редакційними показниками, а й позитивним впливом на життя громад, для яких працюють ці ЗМІ. Тож тим паче не можемо не розповісти про факт, коли невелика місцева редакція спрямувала зусилля на вирішення проблем, надзвичайно важливих не лише для всієї України, а й для інших країн.

   “Екоцид в Україні: вплив на країни Чорноморського регіону, шляхи спільного вирішення проблем” – так називається проєкт, що його реалізовує видання «Нижні Сірогози.City» з Херсонщини, за сприяння CFI, Французького агентства з розвитку ЗМІ, у рамках «Hub Bucharest» за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.

   – Цю тему вибрала, бо вона мені дуже близька, – розповідає редакторка сайту Віта Копенко.- Я біолог за освітою. Постійно писала на теми екології. Але до війни це були матеріали дещо іншого спрямування – зокрема, про ситуацію на природоохоронних територіях, збереження унікальних рослинного і тваринного світу півдня України, про важливість сортування сміття і кращий досвід у цій сфері. Коли ж почалася війна, то стало зрозуміло, що мають місце факти масових злочинів проти довкілля, тож їх необхідно фіксувати. Першим таким досвідом був проєкт «Екологічні наслідки війни для Херсонської області», який ще триває ( реалізовується завдяки хабу для журналістів у Бухаресті «Як удома»). А цей другий поставив більш глобальне завдання – показати вплив війни та екологічної ситуації в Україні на стан довкілля в Чорноморському регіоні загалом. Тому що зараз науковці, екологи та громадські активісти шести країн – України, Болгарії, Румунії,Грузії, Туреччини і навіть Росії – фіксують численні факти того, що екологія Чорного моря погіршилася. Росіяни переводять це в іншу площину, але тим не менше і вони фіксують ці факти і зміни. До речі, разом з нами у проєкті працюють і грузинські журналісти. Я запропонувала колегам з Грузії, з якими співпрацювала раніше, поділитися досвідом. Адже у  2008-му там теж була війна проти російських агресорів, і там теж є значні екологічні проблеми, спричинені нею. Наше спільне завдання – написання статей на відповідну тематику, фіксація екологічних злочинів та журналістські розслідування щодо впливу війни на екологічну ситуацію в країнах регіону  Чорного моря. Для публікацій ми створили на своєму сайті окрему рубрику, яка так і називається  – «Екоцид» https://nsirogozy.city/articles/ecocid.

– Як читачі реагують на ці публікації?

– Власне про читачів сайту «Нижні Сірогози.City говорити складно, адже наші території досі окуповані (ми працюємо дистанційно). Соціальні мережі фактично не працюють, а на сайт люди заходять, читають, але залишати якісь коментарі чи навіть «лайкати» бояться, і це зрозуміло, це зараз загальна тенденція. Але от я розміщала дві свої публікації на сайті мережі Район.in.ua,   то там вони зайшли дуже гарно. Приміром, стаття «Каховське водосховище: за крок до катастрофи через російських окупантів» на сьогоднішній має вже близько 50 тисяч переглядів.

   Екоцид –  це масове знищення рослинного й тваринного світу, отруєння атмосфери і водних ресурсів, інші дії, що можуть спричинити екологічну катастрофу, це навмисне нанесення шкоди природному середовищу з метою створення загрози життю і здоров’ю населення. Воєнний екоцид – це серйозний злочин, за який РФ має понести найсуворішу відповідальність. Чи буде його доведено, значною мірою залежить від того, чи буде зібрано належну доказову базу. Не менш важливо – і знайти оптимальні шляхи вирішення екологічних проблем Чорноморського регіону, спричинених війною в Україні. Все це потребує неабияких і тривалих зусиль цілих держав. Але у цій глобальній справі безперечно буде вклад і маленької української редакції, якій ми щиро бажаємо успіху і якнайшвидшого повернення на рідну звільнену землю.

На фото – Віта Копенко ( в центрі з мікрофоном) під час зустрічі з румунськими журналістами

30.04.2023, 09:33
299 Переглядів