Виклики місцевих виборів-2020

14.10.2020, 19:36
639 Переглядів

Про це йшлося на пресконференції у Тернопільському  прес-клубі, на якій обговорювалися особливості виборчої кампанії-2020 на Тернопільщині. Своїми думками ділилися  спостерігачі ОПОРИ, Комітету виборців України,  Центру суспільних досліджень «ПОЛІС» та  коаліції “За чесні та прозорі вибори”.

Ольга Галушка,  координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  у Тернопільській області, повідомила, що з початком виборчої кампанії особливих порушень зареєстровано не було: територіальні виборчі комісії були створені вчасно,  партійні осередки проводили конференції, повідомляючи завчасно про них і членів ТВК, і ЗМІ, і спостерігачів,  як цього вимагає закон, деякі політичні сили виборювали право брати участь у виборах через суди… Спостерігачі  ОПОРИ зафіксували і кілька порушень – це завчасна агітація, розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних та розміщення  їх у невстановлених місцях, приміром нам зупинках громадського транспорту.

«Зараз багато реклами є у соціальних мережах, – зауважила координаторка ОПОРИ Ольга Галушка. – Вона повинна бути промаркована. Однак, зараз виникає питання: чи будуть ці витрати на рекламу зазначені у проміжних звітах партії? Адже, згідно із буквою закону,  витрати на передвиборчу агітацію повинні йти лише із виборчого фонду партії».

Координаторка також зауважила, що цьогорічна кампанія є особливою через пандемію коронавірусу  – практично немає великих  агітаційних заходів, а  лише зустрічі із виборцями у дворах та майданчиках із дотриманням визначених карантинних заходів.

На проблемі виборів у час пандемії зупинялися й інші спостерігачі.

Так, керівник правових проектів Тернопільського обласного осередку  Комітету виборців України Володимир Курило наголосив: «Наприклад, як будуть захищені  члени дільничних виборчих комісій, які ходитимуть із виносними скриньками до людей за місцем перебування? Адже серед таких виборців можуть бути і такі, які хворі на коронавірус.  Це по-перше. По-друге, ще невідомо, якою повинна бути форма медичної довідки для людини, яка має ознаки захворювання. Чи зможуть ТВК та ДВК повністю зорганізувати безпечне голосування як для виборців, так і для самих членів комісій? Питань надто багато».

Також юрист ТОО КВУ звернув увагу на те, що ініційоване Президентом опитування  в день голосування 25 жовтня суперечить Виборчому кодексу. Більше того,  на початку вересня схожі ініціативи вже розглядалися у Верховній Раді, однак не були прийняті. Законопроєкт не був прийнятий парламентом  та  розкритикований профільними експертами. Загалом проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, в тому числі,  роз’яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах  таке опитування  може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування.

Олександр Домбровський,  координатор коаліції “За чесні та прозорі вибори”, також зупинився на питаннях безпеки проведення агітаційних заходів під час пандемії і закликав кандидатів, найперше,  подбати про безпеку громадян та не «піаритися» на цій болючій для людей темі. «Так,  спершу проводять масові заходи – парад випускників, гучне відзначення Дня Незалежності, Дня міста, – а згодом активно починають боротися проти «червоної» зони і т.д… І ще одне. Моніторинг  виборчих дільниць щодо дотримання  протиепідемічних норм  свідчить, що ці норми не будуть дотримані».

Спостерігач  також звернув увагу і на певні «лазівки». Так, чимало партійних організацій включили  у свої списки відомих та впізнаваних людей і чимало виборців за них проголосує. Однак, не факт, що вони пройдуть до органів місцевого самоврядування, але так званий «нульовий» кандидат (лідер списку) таки може потрапити, коли партія набере необхідний прохідний відсоток.

Олександр Домбровський  відзначив, як й інші спостерігачі,  надзвичайно низький рівень роз’яснювальної роботи серед населення, особливо у питанні заповнення бюлетенів .

Ігор Процик,  директор Центру суспільних досліджень «ПОЛІС», також погодився з тим, що більшість виборців не розуміють, як голосувати, а  тому необхідна широка просвітницька кампанія, прогалини у якій можуть закрити засоби масової інформації.

«Ми вперше голосуватимемо за новим виборчим кодексом. Водночас, за традицією, знаємо, як часто  вносяться зміни до виборчих законів перед виборами. Так було в усі часи. У Верховній раді зареєстрований законопроект 4117, який також має  виправити певні недоліки виборчого кодексу. Однак, невідомо, чи встигнуть депутати його розглянути. Відтак,  виправляє усі непорозуміння Центральна виборча комісія, – каже Ігор Процик. – Наприклад, чітко вона роз’яснила, як заповнювати бюлетені і які з них вважатимуться дійсними чи недійсними».

Ігор Процик також надав цікаве порівняння  місцевих виборів-2015 та виборів-2020. Так, до Тернопільської міської ради на попередніх виборах балотувався 641 кандидат, цього разу – 290.  До обласної відповідно – 597 та 669.  У 2015-му до обласної ради балотувалося 12 партій, у 2020 – 13. При цьому повторно йде на вибори 5 політичних сил. До міської ради як йшло 18 партій, так і тепер, сім з яких знову пробує свої сили.  А от щодо кандидатів на міського голову Тернополя, то лише один – а саме чинний мер – знову балотується.  Усі решта – нові претенденти на посаду міського голови.

14.10.2020, 07:36
639 Переглядів