Як  маніпулюють статистикою смертності від Covid-19

30.08.2020, 09:34
921 Переглядів

Один з розповсюджених прийомів маніпуляції – це жонглювання цифрами. Кричущі пости про те, що від інших хвороб помирає у рази більше людей, ніж від коронавірусу, а вся офіційна статистика це суцільна «теорія змови» – саме цієї серії. Розбираємо черговий такий приклад у Facebook.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

У соцмережі поширюють публікацію, підкріплену інфографікою, де порівнюють кількість летальних випадків від коронавірусу та інших причин смертей. Подібні пости час від часу з’являються в інтернеті  й набирають значну аудиторію. Лише наведена за посиланням вище має понад 1, 3 тис. поширень.

Щодо самого тексту посту, то його творці вдалися до маніпуляції , перш за все, в тому, що  розмістили цифрові показники станом на 18.06.2020 р. за спадаючою: від найбільшого – до найменшого, де майже найменша величина (передостання) – це кількість смертей від коронавірусу. Тим самим автори підштовхують до потрібної думки – від COVID-19 смертність набагато нижча. Окрім того, кількість летальних випадків від коронавірусу виділено червоним кольором, на відміну від інших пунктів у списку, що також є маніпулятивним прийомом.

Щодо самих цифр у публікації, то інфографіка – з сайту Коментарии, а джерелом статистичних даних вказані сайт Worldometer –  це довідковий веб-сайт, який надає лічильники і статистику в реальному часі з різних тем, а також сайт Deathmeters.info – лічильник захворюваності і смертності. Останній ґрунтується на оцінці смертності від захворювань ВООЗ за 2010-2016 роки. Окрім того, на сайті Deathmeters.info не ведеться спостереження за смертністю від коронавірусу.

Щодо сайту Worldometer, то у них формула розрахунку заснована на сучасних наявних даних, історичних тенденціях та прогнозах, а тому не є на 100% точними даними. Але якщо порівняти хоча б дані у інфографіці про смертність від коронавірусу та на сайті лічильника станом на 18 червня, то цифри не співпадають – 453 432 випадків на картинці і 464 654 випадки за даними лічильника. Ще варто звернути увагу, що серед порівняльного списку – захворювання і причини смертей у світі, які не є інфекційними, як коронавірус, тому порівнювати статистику летальних випадків від COVID-19 з аналогічною від інших хвороб чи випадків – це маніпуляція. До того ж Covid-19 – це захворювання, назву якому дала Всесвітня організація охорони здоров’я лише 11 лютого 2020 року. Воно спричинене коронавірусом SARS-CoV-2, який раніше був науці невідомий. Досі тривають дослідження природи цього вірусу, немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для Covid-19, що ускладнює лікування. Тому подібні публікації, які, на перший погляд, викривають «зраду», насправді наражають на реальну небезпеку людей, просуваючи ідею нехтування епідемічними правилами безпеки. В результаті такої безпечності в Україні рекордно зростає кількість інфікованих COVID-19.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріал підготовано у співпраці  з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

30.08.2020, 09:34
921 Переглядів