Як маніпулюють у соцмережах порівнянням величини тимчасово окупованих територій України

18.03.2023, 15:56
234 Переглядів

У соцмережі Twitter користувачка поширила зображення, у якому порівнюється величина території України, яка перебуває під тимчасовою окупацією російських загарбників, за президентства  Петра Порошенка і Володимира Зеленського . Цю інформацію досліджували наші фактчекери.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ:

Згадане зображення містить дві карти України. Перша показує окуповані території України за президентства Петра Порошенка, що начебто становили 7%, друга – за президентства Володимира Зеленського, де йдеться про 21% територій. Додамо, що така світлина мандрувала просторами соцмережі Twitter ще навесні минулого року. Нині ж її «реанімували» і знову активно поширюють та коментують користувачі.

Перш за все, таке порівняння не є логічним, адже повномасштабна російсько-українська війна розпочалася і продовжується за президентства Зеленського, відповідно бойові дії охопили в цей час більші території.  До того ж площа окупованих територій залежить передусім не від того, хто є очільником держави, а від дій противника, ситуації на фронті та бойових можливостей української армії. Щодо інформації про окуповані території, то дані про 7% очевидно взято із виступу Порошенка на Генеральній асамблеї ООН у рамках спеціальних дебатів «Про ситуацію на тимчасово окупованих територіях України» у лютому 2019 року. Тодішній Президент України озвучив інформацію про площу тимчасово окупованих територій.  «В результаті 44 тисячі квадратних кілометрів, або 7% території України, включно з Кримом та східними районами Донецької і Луганської областей, окуповані», – зазначив Порошенко тоді.

Щодо цифри  21%, то такі дані наводило видання Forbes, підсумовуючи факти про три місяці війни, тобто станом на кінець травня 2022 року. «За три місяці повномасштабної війни під тимчасовою окупацією російської терористичної федерації опинилося 125 тисяч квадратних кілометрів української землі – це 20,7% від території країни. Станом на 23 лютого 2022 року під тимчасовою окупацією було трохи більше ніж 43 тис. кв. км, або 7% української території. Тепер ця площа у 2,9 разів більша. Вся територія України — 603 548 кв. км», – йшлося у матеріалі видання.

У той же час Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний поінформував, що у 2022 році українські військові звільнили 40% окупованих після 24 лютого територій та 28% від всіх окупованих територій.

Отже, поширюючи подібні наративи, користувачі лише сприяють чварам у соцмережах між прихильниками колишнього та нинішнього президентів України.

Матеріал підготований командою фактчекерів Тернопільського прес-клубу.

18.03.2023, 03:56
234 Переглядів