Як маніпулюють у соцмережах, порівнюючи Україну з Білоруссю

20.08.2020, 15:22
562 Переглядів

На тлі останніх подій в Білорусі в соцмережах почали активно поширювати таблицю з порівнянням рівнів життя в Україні та у наших сусідів.

   Долетіла ця інформація і до місцевих груп у Facebook, зокрема, у спільноту «Типовий Шумськ». Зважаючи на те, що цифри у таблиці довіри не викликають, наші фактчекери вирішили перевірити дану публікацію.
  ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
   ДОКАЗИ І АРГУМЕНТАЦІЯ
Перш за все звертаємо увагу на те, що таблиця не містить жодних джерел інформації, тож невідомо, звідки автор взяв наведені статистичні дані. По-друге, у публікації не вказується період, який взято за основу, адже і доходи, і ціни на продукти та комунальні послуги не стоять на місці. Щодо самих цифр, то, якщо перевірити на достовірність хоча б відомості про пенсії і зарплати в Україні та Білорусі, то стає зрозуміло, що дані не відповідають дійсності.
Згідно із офіційними даними, мінімальна пенсія в Україні складає 1712 гривень, а середня зарплата – 11 197 гривень. У той же час в Білорусі пенсія на рівні 260,29 білоруських рублів (близько 2890 гривень за курсом НБУ), а зарплата – 1248,9 рублів (або 13 900 гривень за курсом НБУ).
Щодо цін на продукти, то зауважимо, що вони можуть коливатися в залежності від виробника, місця покупки, сезону тощо, адже автор не вказує, чи це ринкові цини чи ціни магазинні. Так само щодо бензину – його вартість може змінюватися щодня і відрізняється в залежності від місця заправки. Маніпулює автор ще й тим, що просто називає ціни на продукти, не вказуючи, який відсоток витрат вони складають у сімейному бюджеті, бо, погодьтеся, що при зарплатах 13 тисяч гривень і 6 тисяч гривень місячне харчування забиратиме різну частину доходів сім’ї. Для прикладу, видання «Українська правда» у своїй публікації порівняло співвідношення зарплат і цін у різних країнах.
Що стосується комунальних послуг, то у різних регіонах України вони також мають різну вартість, зважаючи на надавачів послуг, а тому автор таблиці знову маніпулює, не враховуючи цей аспект.


  

 

 

 

 

 

 

 

Матеріал підготовано у співпраці з Тернопільським прес-клубом, за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

20.08.2020, 03:22
562 Переглядів