Як правильно писати про війну

09.05.2022, 11:40
2467 Переглядів

  Тернопільський прес-клуб організував вебінар на гарячу сьогодні тему – про те, як правильно висвітлювати воєнні, та повязані з ними, події. Для редакторів та журналістів локальних ЗМІ різних регіонів України його провів на платформі ZOOM голова Комісії з журналістської етики, радіо- та телеведучий , співзасновник «Громадського радіо» Андрій Куликов.

   «В цей час вся наша інформація має бути корисною, – зазначив він на початку розмови. – І треба виходити з міркувань убезпечення нашої аудиторії, що може відбуватися у різні способи. Мені, як радійнику, функція сповіщення і оповіщення аудиторії справді найближча, тому що радіо відіграє таку роль. Так само, як і ваші місцеві, або, як зараз кажуть, гіперлокальні медії, ми здатні рятувати життя інформацією». Відтак Андрій Куликов  навів відповідні переконливі приклади з власної практики, висловивши впевненість, що подібні історії може пригадати кожний з присутніх на вебінарі. Зокрема, розповів, як люди виривалися за допомогою радіо з окупації, бо воно вчасно повідомляло, якими шляхами не можна їхати в жодному разі, а якими – більш-менш безпечно. Діставшись до безпечного місця, вони навіть телефонували радійникам і дякували за допомогу.

   «Розповісти людям про те, як отримати психологічну допомогу, як поводитися під час повітряної тривоги, в який спосіб зустрічати окупантів і що робити, коли загрожує окупація, попередити про перебої з харчами чи водою і пояснити, як можна заощаджувати електроенергію у воєнний час – це все те, що ми можемо і повинні робити. Також, на мою думку, потрібно пояснювати читачам, чому росіяни з такою ненавистю і люттю ставляться і до України як держави,  і до українців як народу, і до українців як до нації, і до кожного з нас зокрема. І тут недостатньо говорити лише про те, що вони виховані у великодержавній ідеології, кожному явищу можна знайти логічне пояснення…», – сказав Андрій Куликов.

   Загалом в ході вебінару було обговорено цілу низку важливих щодо висвітлення воєнної тематики питань. Зокрема, про те, яка інформація є найбільш корисною для читачів під час війни, а які теми не можна чіпати; чому інформація місцевих ЗМІ про воєнні дії на їхній території часто важливіша для читачів, ніж повідомлення загальноукраїнських сайтів; про оперативність і вчасність: коли все-таки, приміром, оптимально подавати у місцевих засобах масової інформації новину про влучання ракет та снарядів; про особливості зйомки об’єктів інфраструктури ззовні та публікування цих фото у газеті чи на сайті; якщо писати про захисників, то чи можна розповідати про їх родини, чи не загрожує це їхній безпеці. Окремо розглядалися правила розповідей про діяльність волонтерів, про внутрішньо-переміщених осіб, про зниклих безвісти на війні, і навіть про те, як правильно у воєнний час висвітлювати тему церковного переходу храмів московського патріархату до ПЦУ, щоб не сіяти зайву ворожнечу між людьми. Також Андрій Куликов пояснив, якою термінологією правильніше користуватися в тому чи іншому випадку, та відповів на запитання учасників.

   Вебінар було проведено в рамках проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики».

09.05.2022, 11:40
2467 Переглядів