Як виявляти дезінформацію за порадами Google

27.07.2021, 11:25
376 Переглядів

   Протягом останніх 12 місяців кількість пошукових запитів в Google, які починалися з  “чи правда, що …”,  перевищила такі популярні раніше, приміром, “як готувати хліб”, і це вже про щось свідчить. Про це повідомили в офіційному блозі самого пошукового сервісу – https://ukraine.googleblog.com/  – відтак запропонували кілька своїх порад щодо того, як виявляти дезінформацію в Інтернеті. Ось вони.

 Дізнайтеся більше про джерело

Ви коли-небудь натрапляли на дивовижну історію з веб-сайту, про який ви ніколи не чули? Спочатку перевірте інформацію щодо самого сайту. Після пошуку веб-сайту ви можете натиснути на його значок меню, щоб дізнатись більше про результат (поки що лише англійською мовою у США). Якщо натиснути на результат, ви зможете побачити, як сайт описує себе на своїй сторінці, але, можливо, ви захочете отримати іншу думку. Ви можете зробити це, попросивши Google видалити результати з самого домену. Запит мав би виглядати приблизно так: about youtube -site: youtube.com. Хочете ще більше уточнити свій пошук? Знайдіть більше порад на нашій сторінці підтримки.

Перевірте, чи використовується зображення у правильному контексті

Картина варта 1000 слів, як свідчить стара приказка. Але фото також можна вирвати з контексту або відредагувати, щоб ввести в оману. Ви можете шукати зображення, клацнувши правою кнопкою миші на фотографію та вибравши “Шукати зображення в Google”. Ви можете зробити те саме на мобільному телефоні, торкнувшись і утримуючи зображення. Це запустить пошук зображення, щоб перевірити, чи з’являлося воно раніше в Інтернеті, і в якому контексті, щоб ви могли побачити, чи не було його відредаговано.

Шукайте новини

Що краще, ніж одне джерело? Кілька! Подивіться, як (і якщо) різні інформаційні видання повідомляють про одну і ту ж подію, щоб ви могли отримати повну картину. Перейдіть у режим новин або шукайте тему на news.google.com. Не забудьте натиснути на “Подивитись всі публікації”, якщо ця опція доступна.

Зверніться до фактчекерів

Можливо, перевіряльники фактів зверталися до тієї випадкової історії, яку ваш дядько надіслав вам у груповому чаті – або до подібної, яка вкаже вам правильний напрямок, щоб дізнатися, що сталося насправді. Спробуйте пошукати тему в Fact Check Explorer, який містить понад 100 000 перевірок фактів від авторитетних видавців з усього світу.

Для підтвердження місцезнаходження використовуйте Google Планета Земля або Street View

Неправдиві історії про події, що відбуваються у далеких місцях, можуть поширюватися через те, що ми не знайомі з їх місцезнаходженням. Якщо ви хочете зрозуміти, чи справді ця фотографія з місця, де стверджується вона зроблена, спробуйте перевірити це місце на Google Планета Земля або в режимі Перегляд вулиць на Картах Google. Скажімо, ваш друг надсилає вам історію про прогулянку снігової людини біля Ейфелевої вежі в Парижі, Франція. Пошук Ейфелевої вежі на Перегляді вулиць як мінімум підтвердить, що на вежі немає великого червоного ковбойського капелюха вгорі (як у Парижі, штат Техас). Якщо ця частина не витримує перевірку, решта історії також може бути фальшивкою.

27.07.2021, 11:25
376 Переглядів