Які сайти варто читати, а які – краще не треба

16.05.2020, 12:17
472 Переглядів

 Одна з ознак медіаграмотності – усвідомлене споживання інформації лише з тих ЗМІ, які дотримуються професійних стандартів журналістики. Тому пропонуємо увазі читачів результати недавнього моніторингу щодо дотримання профстандартів в онлайн-медіа, що його провів  Інститут масової інформації( https://imi.org.ua/).    

   З 19-ти найрейтинговіших сайтів до топ найякісніших в цьому контексті увійшли такі: “Дзеркало тижня”, “Український тиждень”, “Ліга”, Укрінформ, “Букви” та Суспільне. Згідно із висновками ІМІ, 98,5% матеріалів, розміщених на перелічених ресурсах за період дослідження, не містили порушень професійних стандартів журналістики.

   На друге місце щодо дотримання цих стандартів вийшла “Українська правда” як сайт, 97,5% матеріалів якого не містили порушень. Третє місце зайняв сайт РБК-Україна. Водночас найгіршими сайтами за рівнем дотримання професійних стандартів стали сайти “Страна” ( 68% матеріалів без порушень) та “Знай.юа”, де без порушень виявлено лише 16%(!)  матеріалів.

   Як показало дослідження ІМІ, в українських онлайн-медіа найчастіше порушується професійний журналістський стандарт відокремлення фактів від коментарів ( в середньому його було дотримано  в 91% публікацій).  На другому місці – порушення стандарту достовірності (його було дотримано в 94,5% загальної кількості матеріалів). А найкраще дотримуються в онлайн-медіа  балансу думок – в 97% загальної кількості матеріалів. Стандарт відокремлення фактів від коментарів найчастіше було порушували “Знай.юа” (у 75% загальної кількості матеріалів за час дослідження), “Страна” (у 25%), “Обозреватель” (у 18%). Не було зафіксовано порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів на сайтах “Укрінформ” та “УТ”.

   Щодо стандарту достовірності, то найбільше його порушень містилося на сайті “Обозреватель” (у 12,5% загальної кількості новин), а найвищий рівень достовірності зафіксовано на сайтах  “Укрінформ”, “Букви”  Суспільного. Стандарт балансу думок/точок зору в середньому становив 97%, і це на 2,5% вище, ніж за попередньої хвилі моніторингу. Найбільше незбалансованих новин містилося на сайті “Страна”. Не зафіксовано новин з порушенням стандарту балансу на сайтах “Український тиждень”, “Дзеркало тижня”, “Ліга”, “Букви” та сайті суспільного мовника. Порушення цього стандарту найчастіше фіксується в новинах з ознаками замовлення, оскільки такі новини є однобокими.

Свій моніторинговий аналіз Інститут масової інформації проводив у квітні цього року.

16.05.2020, 12:17
472 Переглядів