Якщо міськрада оголошує тендер на висвітлення своєї діяльності. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

08.01.2021, 17:40
502 Переглядів

   На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО

    «Міською радою прийнято програму «Про висвітлення діяльності органу місцевого самоврядування на 2021-2023 рр.», на яку закладено 300 тисяч гривень, по 100 тисяч на кожний рік. В попередні роки були аналогічні суми, але тендер при цьому не проводився. В цьому ж році на суму  100 тис. грн. його будуть проводити. Чи законно це? Ми публікуємо матеріали ради протягом року, і після кожної публікації складаємо акт виконаних робіт. І роздержавлені газети мають пріоритетне право на укладення таких договорів, це положення закріплено в Законі України “Про роздержавлення…”.

  – Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі». Договір на висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування є договором про надання послуг – ДК 021:2015:79820000-8 — Послуги, пов’язані з друком.

У вашому випадку міська рада в 2021 році має наміри здійснити закупівлю послуг на суму 100 тисяч гривень. У випадку якщо здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень і менше, ніж 200 тисяч гривень, застосовується спрощена закупівля. Згідно пункту 28 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» «спрощена закупівля – придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону».

   Процедура спрощеної закупівлі складається з таких послідовних етапів:

– оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

– уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

– подання пропозицій учасниками;

– проведення електронного аукціону;

– розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмету закупівлі, пропозиції учасника;

– визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

– розміщення звіту про результати проведення закупівлі.

   Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», одним із видів державної підтримки реформованих редакцій  є «надання редакціям пріоритетного права на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування». Цивільне та господарське законодавство України, у випадках укладання договорів, застосовує термін «переважне право», яке зрозуміле і має практику застосування. На жаль визначення терміну «пріоритетне право» в українському законодавстві відсутнє.

   В будь-якому випадку ви можете скористатися частиною 7 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі», і в період уточнення інформації звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз’ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі, якщо спрощена закупівля не передбачає пріоритетне право, передбачене п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Усі звернення за роз’ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов’язаний надати роз’яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net.

 

08.01.2021, 05:40
502 Переглядів