«Якщо не дотримуватися стандартів, то це вже не журналістика»

21.06.2020, 13:32
1575 Переглядів

     Чому важливо дотримуватися професійних стандартів інформаційної журналістики, про місію і відповідальність журналіста, а також про те, як робити якісні й цікаві телерепортажі, розповідали під час дводенного тренінгу у Тернопільському прес-клубі медіатренери Ігор Куляс та Олександр Макаренко.

   Це був вже другий тренінг з цієї тематики для слухачів сьомої регіональної Школи сучасної журналістики, що діє в рамках проєкту «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні». На ньому тренери акцентували увагу на таких стандартах, як достовірність та доступність викладу новин. Зокрема, розповіли про пошук джерел інформації, як працювати із анонімними джерелами та інформацією з інтернету, а також провели практичну вправу «Журналістсько-людський словник».

«У багатьох наших колег є, так би мовити, «нездоровий» потяг до оперативності, – зазначив на початку Ігор Куляс. – Але краще пожертвувати цим стандартом і дати новину пізніше, перевіривши факти і повідомивши глядачам вже точно правдиву інформацію». «Всю інформацію треба перевіряти,  – продовжив Олександр Макаренко. –  Неперевірені дані подавати не можна категорично! Це як нагодувати людей несвіжими стравами, і вважати, що нічого страшного не станеться, якщо вони отруяться: ми ж вибачимося. Джерело інформації має бути перевірене і компетентне. Зауважу, що дані з інтернету, в тому числі з онлайн-видань і сторінок у Фейсбуці, не можуть бути джерелом інформації».

   Не менш важливою є доступність інформації. «Як тільки ви почнете думати про свою аудиторію, то зможете говорити зрозумілою для неї мовою. Будь-що легко ускладнювати, а спрощувати – складно. Так само писати просто й зрозуміло набагато важче, ніж писати складно і незрозуміло. Але ваша інформація має сприйматися легко. – пояснив Олександр Макаренко. – Я  не кажу, що це має бути примітивна мова. Але текст і картинка мають бути логічними і зрозумілими. Тому пишемо простими реченнями, уникаємо незрозумілої термінології, або ж пояснюємо її, і використовуємо поменше цифр».

«Стандарти журналістики – це наш закон поведінки, правила професії. Якщо ми не дотримуємося якогось із пунктів закону, то те, що ми робимо – вже не журналістика», – підсумував Ігор Куляс. Приділили увагу медіатренери й такому важливому питанню, як головні етичні правила професії та їх застосування на практиці. «Місія хлібороба – годувати людей, вчителя – навчати їх, медика – лікувати, а журналіста – інформувати. Під час роботи на нас постійно перекладають  відповідальність за наслідки публікації. Нам можуть погрожувати, шантажувати, маніпулювати, намагатися «купити», щоб ми не публікували матеріал. Це – найскладніший вибір у нашій професії. Ми всі люди, і кожен сам вирішує, на які компроміси і ризики йти. Проте пам’ятайте, наша місія – інформувати. Тому «не ведіться» на різноманітні перекладання відповідальності на вас як журналіста. Ваша відповідальність – це працювати за сімома журналістськими стандартами, за все інше відповідають люди, про яких ви пишете», – сказав Олександр Макаренко.

   Розпочали під час тренінгу розгляд теми «Техніка телерепортажу». Слухачі дізналися про те, як завоювати аудиторію та не втратити її з часом, про ефективні підходи до створення якісного телевізійного репортажу, в тому числі про правила зйомки. «Головний ворог телевізійника – це пульт у руках глядача. Його можна зацікавити тільки якісною картинкою і якісним текстом. Нецікавий  план чи незрозуміла інформація – і все, ви втратили глядача. Тому, якщо працюєте з відео, то передусім «думайте картинкою» – зазначив Олександр Макаренко. – Але картинка – це не фасади будинків і не таблички на них, це – люди. Питання лише в тому, як ми зуміємо зібрати й подати інформацію, щоб глядачам було цікаво». Про різновиди репортажів, їх складові, правила монтажу, а також про оптимальну взаємодію журналіста і оператора Ігор Куляс  та Олександр Макаренко розкажуть під час третьої у цьому році зустрічі, яку заплановано провести до кінця літа.

   До слова, тренінг проводився з дотриманням усіх карантинних заходів, запроваджених в Україні у зв’язку з пандемією Covid-19: учасники дотримувалися соціальної дистанції та були забезпечені засобами захисту.

 

 

 

21.06.2020, 01:32
1575 Переглядів