Юридичні консультації залишаються дуже важливою складовою допомоги  редакціям

31.12.2022, 12:41
952 Переглядів

 Одним з головних напрямків проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики» є юридична допомога, левова частка якої – це усні і письмові консультації нашого медіаюриста з найрізноманітніших питань, які постають перед керівниками та працівниками локальних редакцій.

   Як повітря, була вона необхідна  впродовж всього періоду власне реформування місцевих друкованих ЗМІ. Однак і після цього редакції дуже часто стикаються з проблемами, вирішити які чи уникнути яких без грамотної юридичної допомоги дуже складно, а то й неможливо, платні ж послуги юристів їм здебільшого не по кишені. Цьогоріч таких додала війна, а незабаром може додати, приміром, набрання чинності неоднозначним «Законом про медіа». Отож, за минулий рік, відповідаючи на дзвінки гарячої лінії та листи, медіаюрист нашого проєкту Ігор Федоренко надав представникам редакцій 160 консультацій. А так як вони були опубліковані у ЗМІ 10-ти регіонів (це загалом 483 публікації), і до того ж поширювалися у соцмережах, то  кількість потенційних отримувачів безкоштовної правової допомоги була набагато більшою. Діапазон тематики звернень – широчезний, зокрема, ознайомитись з ним можна на сайті Тернопільського прес-клубу в рубриці «Медіареформи». Вистачає і ситуацій, коли однією, а то й кількома консультаціями справі не зарадиш. І тоді юрист разом з редактором вступає в іноді навіть тривалу «війну» за справедливість. Таких випадків було чимало, і про деякі ми вже розповідали. Наразі ж , як приклад, про одну з останніх перемог у відстоюванні прав редакцій та законності. Цього разу йшлося про допомогу у збереженні права на пільгову оренду редакційного приміщення, а, отже, і чималих коштів, з якими зараз і так дуже сутужно.

   На початку року до Ігоря Федоренка звернулася за допомогою головна редакторка газети «Прапор» з селища міського типу Хорошів Житомирської області Галина Мінялук. Проблема редакції полягала в наступному. Внаслідок адміністративної реформи смт. Хорошів перестав бути районним центром. Відтак перестала існувати і Хорошівська районна рада, з якою у редакції був укладений договір на пільгову оренду приміщення строком на 15 років ( згідно з Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»). Новий же власник приміщення ( правонаступник) – Хорошівська селищна рада – відмовився визнавати цей договір дійсним, мотивуючи тим, що він містить положення про припинення у випадку ліквідації юридичної особи.

   Ігор Федоренко, спираючись на законодавство України та на документ, який віднайшов на сайті Житомирської районної ради – рішення про реорганізацію (не ліквідацію!) Хорошівської районної ради шляхом її приєднання до юридичної особи Житомирської районної ради – підготував відповідне роз’яснення. Відтак з цим роз’ясненням головна редакторка звернулася до юристки Хорошівської селищної ради. Офіційну телефонну розмову мав з нею пізніше і медіаюрист Ігор Федоренко, і вона визнала його аргументи переконливими. За порадою Ігоря Федоренка керівниця редакції Галина Мінялук, для «підсилення», взяла в Житомирській районній раді ще й копію вищезгаданого рішення, яке засвідчує, що Хорошівську районну раду дійсно було не ліквідовано, а реорганізовано шляхом приєднання. А в такому випадку відсутня і підстава для припинення, зазначена в договорі оренди.

   Далеко не відразу (справа вирішувалася впродовж кількох місяців), однак чиновники селищної ради таки визнали дійсним договір про довготривалу пільгову оренду, що його укладала редакція раніше з Хорошівською районною радою. «Ми дуже вдячні пану Ігорю Федоренку, бо саме завдяки його допомозі нам вдалося відстояти своє право на пільгову оренду редакційного приміщення, – каже редакторка газети «Прапор» Галина Мінялук. – А дізналися ми про діяльність цього медіаюриста та гарячу лінію юридичної допомоги Тернопільського прес-клубу вперше через Житомирський прес-клуб. Також кілька років тому пан Ігор проводив тренінг у Житомирі з проблем роздержавлення комунальних газет, і представники нашого колективу були на ньому присутні. З тих пір ми постійно читаємо його консультації з проблемних питань життєдіяльності редакцій на сайтах Тернопільського та Житомирського прес-клубів і керуємося ними у своїй роботі».

На фото – медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор Федоренко

 

31.12.2022, 12:41
952 Переглядів