Знайомтеся:«Махала̀» – сайт, що став окремим успішним виданням редакції газети

27.03.2021, 17:21
549 Переглядів

Одна з проблем, що стоїть сьогодні перед роздержавленими редакціями – це діджиталізація, успішне освоєння цифрової сфери. І ще більше питання стало актуальним через ситуацію з пандемією COVID-19.

   За результатами опитування, що його проводила минулого року серед редакторів газет Національна спілка журналістів України,  дві третини з них сьогодні вже чітко усвідомлюють, що більше не можуть обмежуватись розвитком лише друкованих версій. Разом з тим керівники місцевих редакцій відзначили велику потребу у відповідних знаннях. Бо створити сайт – це лише пів справи, у багатьох вони є, однак бажаних результатів немає.  Тож Тернопільський прес-клуб  в рамках проекту «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні» відразу поставив за мету не лише допомагати редакціям у створенні сучасних сайтів, а й надавати комплекс потрібних знань та менторський супровід на перших порах.

   – За 2 роки ми створили 23 сайти для редакцій реформованих газет восьми областей, – розповідає голова ГО «Тернопільський прес-клуб» Анжела Кардинал. – Провели для всіх по 4 тренінги від фахівців на теми, як підготуватися до запуску інтернет-ресурсу,  як його наповнювати якісним контентом, розвивати і заробляти на ньому кошти. А також щодо законодавчих особливостей інтернет-журналістики. Крім цього юристом проекту було надано 27 юридичних консультацій та роз’яснень, пов’язаних з діяльністю онлайн ресурсів, їх реєстрацією тощо. 12 редакцій отримали  індивідуальне менторство з технічних питань та наповнення сайтів. Звичайно, всі вони розвиваються по-різному. Однак можна стверджувати, що 70% успішно справились з освоєнням цифрової сфери. А серед тих, чиїм прогресом у цій сфері  Тернопільський прес-клуб може пишатися – редакція газети «Дружба» з Болграда Одеської області та її нове дітище, інтернет-видання «Махала̀».

   На перший тренінг в рамках проекту головна редакторка газети Тетяна Терзі приїхала навесні 2019-го. Потім брала участь у ще кількох, а також –  в онлайновій навчально-діловій грі «Турбо-батли», за допомогою якої реформовані редакції навчалися бути ефективними медіа своїх громад. Сайт у газети був і раніше, але…. Далі – слово Тетяні Терзі:

   – Інтернет-видання «Махала̀» ( https://mahala.com.ua/ ) було створене завдяки допомозі Тернопільського прес-клубу в жовтні минулого року. Таку незвичайну назву дали тому, що хотіли відразу прив’язати його територіально до півдня України, до Бессарабії, де це слово відоме всім і означає частину місцевості. З самого початку ми позиціонували себе як окреме видання, розміщуючи контент, якого не було в газеті. За мету взагалі ставимо виготовлення виключно власного контенту,  який не знайдеш в інших виданнях. Відразу амбітно планували і те, що територія поширення сайту буде більшою, ніж газети. Газета виходить лише на район, хоч він вже і укрупнений, а з сайтом ми пішли далі. В Бессарабії у нас зараз три укрупнені райони, і ми намагаємося охопити їх всі, хоча конкурувати там є з ким.

   Ще як тільки роздержавилися, то я зрозуміла, що однією газетою ми не виживемо. Втім, активну діяльність у соцмережах почали розвивати ще навіть до реформування. У нас добре працюють сторінки у Facebook та Instagram, в останньому маємо, приміром, вже більше 30 тисяч підписників, і він дає непогані  рекламні надходження. Сайт у нас теж був, але він мало що нам давав, бо вже застарів і за формою, і за форматом діяльності – це був виключно сайт газети, прив’язаний до її виходів. Наш новий сайт на даний час пов’язаний з соціальними мережами газети «Дружба», і завдяки цьому значно збільшується його відвідування. Ще кілька тижнів тому, як показує аналітика,  середня  щоденна кількість переглядів була 1,3 тисячі, а в останні дні – уже 2,5. Цей показник постійно зростає, що мене дуже радує. Є публікації, які мають до 5 тисяч і більше переглядів.

   Вже розпочали роботу з монетизації сайту. Так, редакція стала партнером проекту «Розвиток та просування спільної спадщини», який освоюють за кошти Євросоюзу три міста – в Болгарії, Румунії і Україні. Україну представляє наш Болград . Тож в газеті та на сайті ми розміщуємо матеріали проекту на платній основі, спеціально знімаємо відеорепортажі. А в найближчих планах  – створити на базі сайту   своєрідний «Клуб друзів» і зібрати кошти на реалізацію власного проекту «Невідомі і маловідомі стежки Бессарабії».

   Спеціально для сайту створили власний YouTube-канал «Махала̀ видання», де розміщуємо оригінальні відеосюжети. Також плануємо працювати з подкастами, бо вважаємо це важливим для залучення молодіжної аудиторії. Зараз якраз вивчаємо,  як налаштувати це на сайті. Під час тренінгів ми взагалі отримали чимало нових знань, тепер треба апробувати їх на практиці. А можливостей наш новий ресурс має дуже багато – було б бажання навчитися ефективно все використовувати, а в нас таке бажання є! Тим більше, що розраховуємо не на владу, а на себе – що будемо заробляти власними силами, і завдяки сайту теж.

   У власне газети «Дружба» сьогодні такі ж складні проблеми, як і у більшості реформованих видань України. Однак з появою нового сучасного сайту та отриманням необхідних для його розвитку знань журналістська команда Тетяни Терзі наче отримала додаткове потужне вітрило, яке допоможе «випливати» у кризовому морі і газеті. Все вище сказане дає підстави думати, що у них  – чудові перспективи! Адже «Махалі̀» – лише кілька місяців, а уже такий прогрес. Тим часом Тернопільський прес-клуб вже формує новий пул реформованих редакцій для цифрової трансформації. Запланована і нова діяльність для надання додаткових знань тим, хто вже розвиває свої сайти.

На фото – команда інтернет-видання «Махала̀»

Фото з архіву редакції

 

 

 

27.03.2021, 05:21
549 Переглядів