Захоплива подорож – це не обов’язково далеко

24.07.2019, 01:46
85 Переглядів

   Багато наших земляків захоплюються закордонними мандрівками і навіть не здогадуються, що за кілька десятків кілометрів від їхнього дому також є чимало місць з фантастичною природою та неповторними пам’ятками історії та архітектури. Про те, куди можна поїхати зараз у цікаву подорож в межах Тернопільщини і заодно відпочити, розповів завідувач науково-краєзнавчим відділом Тернопільського обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій Михайло Фалінський.

 Наприклад – про село Кутянка Шумського району, що славиться дубово-сосновим лісом та озерами, а на південь від нього розташований лісовий заказник «Суразька дача» з ботанічними пам’ятками природи та дендрологічним парком. Там можна побачити лося, сарну, дику свиню, лісову куницю, а з-поміж рослин – навіть любку дволисту, що занесена до Червоної книги. А за 17 кілометрів на північний-захід знаходиться історичний музей штабу ВО УПА «Волинь-Південь». Там же, на півночі області, знаходиться село Кімната Кременецького району, де неймовірною красою соснових лісів та озер можна милуватись у сімейних готелях «Кайзерівка» та «Смерекова хата». А за 8 кілометрів від села на північний-схід розташована славнозвісна Божа Гора, яка є частиною національного парку «Кременецькі гори».
Порадив Михайло Фалінський завітати і до Зборівського району, де красується урочище Бліх з великими сосновими лісами та численними озерами. Там ідеальне місце для відпочинку з наметами, до того ж дозволено рибалити. А от фауна там охороняється, бо урочище входить до території Мильно-Бліхівського заказника. Заслуговують на увагу і урочища біля села Лісники Бережанського району. Зокрема, в урочищі Монастирок є незвичайна скеля «Чортів Камінь» з викарбуваним розп’яттям Ісуса Христа. А всього за 3 кілометри розташоване село з красномовною назвою Рай. Тамтешній парк – надзвичайної краси місце, а старовинний Мисливський палац Потоцьких, що там знаходиться, належить до пам’яток архітектури національного значення.
Відтак помандруємо на південний захід нашої області, до Монастириського району.
Там подорожуючих обов’язково зацікавить «Лемківське село» – унікальний музей під відкритим небом, де нараховується близько півтори тисячі експонатів лемківської культури і побуту. А неподалік – урочище Бичова, де у серпні традиційно проводиться Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», та село Велеснів з етнографічно-меморіальним музеєм Володимира Гнатюка.
Наступне місце для чудового літнього відпочинку – село Скоморохи Бучацького району, розташоване над річкою Стрипою. За 4 кілометри від центру цього села – досить відомий туристично-оздоровчий комплекс «Лісовий», де є своє озеро з катамаранами. На північ від Скоморох – геологічна пам’ятка природи «Скелі семи джерел» та неймовірної краси «Русилівські водоспади», а на південний-захід – селище міського типу Золотий потік з цілою низкою пам’яток історії та архітектури ( Золотопотіцький замок, палац Ґнєвошів, костел Різдва Найсвятішої Панни Марії і Святого Щепана, церква Святої Трійці).
Ще південніше, вже у Заліщицькому районі, ви побачите славнозвісне урочище Червоне, назва якого походить від блідо-червоного забарвлення стін тамтешнього каньйону, і посеред якого височіє на пагорбі Червоногородський замок. А всього за кілометр від нього – найвищий рівнинний водоспад України, Джуринський. Якщо ж їхати на південний схід району, то потрапите в не менш мальовничу місцевість – Касперівський ландшафтний заказник з водосховищем та каньйоном. Для комфортного відпочинку там є і турбази, і готелі. В тому ж районі, між селами Бедриківці і Добрівляни, розташований ботанічний заказник «Урочище Криве» з рідкісною флорою та фауною. А у сусідньому Борщівському, найпівденнішому районі Тернопільщини – добре відомі унікальні печери Кришталева та Вертеба, які користуються популярністю навіть у зарубіжних туристів.

Вікторія Онищук

На фото: руїни Червоногородського замку ( фото з сайту https://castlesua.jimdo.com); каплиця на Божій горі ( фото з сайту https://risu.org.ua ); підземний музей у печері Вертеба ( фото з сайту https://etnosvit.com )

24.07.2019, 01:46
85 Переглядів