Робота і навчання: як «не розірватися»

27.08.2019, 19:13
297 Переглядів

   Реалії сьогодні такі, що дуже багатьом студентам доводиться поєднувати навчання з роботою. Де ж шукати вакансії? В Україні функціонує велика кількість відповідних сайтів. Проаналізувавши чи не найбільш популярні веб-ресурси work.ua та robota.ua, можна виокремити такі вакансії, що можуть зацікавити студентів: графічний дизайнер, помічник web-розробника, офіціант, бармен, кухар, адміністратор, охоронець, оператор call-центра тощо.

Якщо розглядати нетрадиційні методи заробітку, якими може скористатись студент , то це робота в інтернеті. Там пропонують такі способи заробітку. Перше – це написання рефератів, курсових робіт, інформаційних статей. Заробляти на власному інтелектуальному продукті є дуже поширеним методом. При цьому можна не лише підзаробити, а й розширити свій кругозір, що сприятиме саморозвитку. Знайти ж клієнтів можна на інтернет-біржах фрілансу або ж за допомогою соціальних мереж. Друге – це консультації та відео-уроки. Якщо ви добре обізнані у певній галузі, то можна заробляти, даючи певні консультації. Можна навіть розробити власну онлайн-платформу, на якій розміщувати рекомендації з тієї чи іншої тематики. Третє – це написання
комп’ютерних програм. Студенти, які здобувають відповідну освіту, можуть, приміром, заробляти на розробці інтернет-сайтів, або ж стати технічним співробітником в редакції інтернет-видання. І, нарешті, четверте – це ведення власного сайту чи блогу, що зараз дуже поширене. Студент може створити свій блог на будь-якій онлайн платформі та отримувати кошти за кількість переглядів. Наприклад, платформа «Blogger» пропонує розміщувати на своєму сайті рекламу. Однак щоб заробляти таким чином, необхідно чітко визначити тематику та цільову аудиторію, часто оновлювати свій контент, а також мати постійних читачів. Потрібні будуть і деякі витрати. Так, приміром, розробляючи власний сайт, необхідно буде придбати доменне ім’я та регулярно оплачувати хостинг.
Наступне питання – як поєднувати роботу з навчанням? Дуже важко знайти роботу, коли більш ніж половину дня ти знаходишся у навчальному закладі. Часто роботодавці навіть не розглядають можливості взяти на роботу працівників-студентів. А перед останніми постає вибір — навчання денної чи заочної форми.
– На період здачі сесії мені надається оплачувана відпустка, якщо це можна так назвати, – розповідає студентка-заочниця Тетяна Тетера. – На заробітній платі це ніяк не позначається. Хоча я працюю не так довго, і ще не мала можливості перевірити, скільки грошей отримуватиму, але моє керівництво запевнило, що стільки ж, скільки і кожного місяця.
– Студентам стаціонару поєднувати навчання з роботою не так важко, як здається, – каже студентка ТНПУ ім. В. Гнатюка Анна Семенків. – Для мене, наприклад, не складає труднощів водночас навчатися і працювати, адже роботі я приділяю години, вільні від навчання. До того ж, я великий трудоголік. Коли ж роботи багато (а так є майже завжди), доводиться частенько пропускати пари. В таких випадках сором через невиконане редакційне завдання набагато перевищує сором через пропуски. Звичайно, часу на особисте мені не вистачає, проте до режиму «дуже багато роботи» я вже звикла».
Тернопільська юристка Олена Степанова рекомендує студентам, які хочуть працювати, узгоджувати з роботодавцями, яким чином вони виконуватимуть оплачувану роботу. Це, приміром, може бути неповний робочий день або тиждень. На жаль, законодавство не передбачає надання додаткової відпустки на період настановних занять чи складання іспитів. Тому цей момент теж необхідно обговорити з роботодавцем. В ідеальному варіанті юристка рекомендує укласти письмовий трудовий договір, у якому б були прописані усі нюанси. Інакше існує небезпека того, що студентові таки доведеться обирати — навчання чи робота.
Ще одне актуальне запитання – це як знайти роботу за спеціальністю? Перед тим, як її шукати, варто замислитись, чи плануєш ти реалізовувати себе у тій сфері, в якій здобуваєш освіту, чи просто шукаєш можливе працевлаштування. Також, щоб знайти роботу за спеціальністю, потрібно бути готовим, що зарплату тобі на початку запропонують однозначно невелику. Далі необхідно написати резюме. І тут перша проблема, з якою стикається студент, це графа «досвід роботи». Втім, вихід є, у цій графі можна зазначити організації, установи чи підприємства, де проходила практика. Також можна вказати різні курси, що є вагомою перевагою.
Під час пошуку роботи студентам рекомендують «набратися нахабства» та надсилати своє резюме в усі можливі компанії. Також можна розмістити його на таких ресурсах для пошуку роботи, як work.ua чи robota.ua. Далеко не завжди можна отримати відповідь з першого разу, але «рано чи пізно хтось відкриє тобі двері». Не потрібно забувати і про належну підготовку до співбесіди. Майже усі роботодавці задають запитання: «Чому ви хочете працювати у нас?», «Якими є ваші переваги у порівнянні з іншими претендентами?», «Які ваші сильні та слабкі сторони?» тощо. Відповідаючи на них, потрібно пам’ятати, що роботодавець вже вами зацікавився, тому не потрібно применшувати свої досягнення.
— Я надсилала резюме, куди тільки могла, – розповідає Тетяна Тетера. – В меті повідомлення вказувала – «Робота мрії». Адже роботодавці завжди шукають людей, котрі сконцентровували б усю свою увагу на роботі. Через деякий час я отримала відповідь – «Чи ви ще шукаєте роботу мрії?». Відтак мені призначили співбесіду, на якій дали завдання, щоб перевірити, що я вмію. Коли ж я знову прийшла в той офіс, щоб показати результат моєї роботи, мені вже просто показали робоче місце. Найголовніше, що я була одразу налаштована на пошук роботи за спеціальністю, і не шукала інших варіантів.

Анастасія Флейтута

27.08.2019, 07:13
297 Переглядів