Традиції обновляє «Обнова»

06.08.2019, 16:57
132 Переглядів

Традиції, мова та пісні – це те , що завжди об’єднувало українців і творило народну культуру, тож важливо не втратити це дорогоцінне надбання. В Інтернеті та соціальних мережах зараз дуже багато інформації про народні звичаї та святкування. Про те, що є справжнім і що варто вивчати, поширювати і примножувати, вдалось поспілкуватись з Христиною Юрчак – головою тернопільського Товариства українських студентів-католиків «Обнова».

Організація була заснована ще митрополитом Андреєм Шептицьким та має на меті допомогти отримати освіту, що базується на християнських цінностях. Діяльність її дуже дотична до народних святкувань та традицій. «Традиції – це дії, що передаються з покоління в покоління, які важливо зуміти зберегти і передавати, додаючи щось цінне та сучасне!, – говорить Христина. – Тому «Обнова» активно долучається до організації та проведення християнських і народних свят». Наприклад, до свята Покрови, в рамках програми молодіжної комісії Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ, бере участь у підготовці духовно – патріотичних заходів. До Андріївських вечорниць та Різдвяного Вертепу щороку готують свої оригінальні сценарії (автор – Марія Деревій-Гуменна). До Дня святого Валентина та Дня матері організовують реколекції (духовна віднова через молитву, конференції і сповідь –авт.) та прощі до Зарваниці. Багато уваги приділяють реколекціям під час Різдвяних та Великодніх свят. А от Андріївські вечорниці святкують без усіляких ворожінь, акцентуючи на постановці комедійних вистав, а також для «обновівців» це ще одна гарна нагода одягнути святкові вишиванки, поспівати українських народних пісень і просто побути разом.
«Дуже цікавим, приміром, є народно-християнське свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, яке часто називають просто святом Преображення Господнього чи ще коротше – Преображення або Спаса, – розповідає Христина Юрчак. – Найбільше воно виділилося зі всіх, можливо, через те, що є дуже давнім та вважається третім після Різдва та Великодня. Однак насправді мало хто знає, що воно являє собою і яка його історія. Першими його запровадили східні церкви, поєднуючи з місцевими язичницькими святами, присвяченими збиранню врожаю. Існувало ще у 4 столітті, про що свідчать повчання і слова Єфрема Сіріна й Івана Золотоустого. Первісно святкувалось в лютому, потім було перенесене на серпень, по причині, що завжди попадало в час Великого посту. Свято прижилось не зразу і не скрізь, але тепер – одне з найулюбленіших…».
Громадська організація “Обнова” називає себе сім’єю, тому навіть великі свята її члени святкують разом. На Спаса мають звичай ходити до Зарваниці на прощу. Відбувають там службу та посвяту овочів, фруктів, меду. Далі святкують разом десь на пікніку,в кафе чи у когось вдома. Христина Юрчак ділиться спогадами-традиціями із свого дитинства. Її бабуся у Чорткові завжди пекла медові паляниці до столу, тепер їх мама пече, і для продовження традиції Христина обіцяє підтримати саме цей рецепт.
Багато наших традицій, розповіла Христина, походять ще від язичництва, і обновлянка втішена, що церква свого часу взялася це все пояснювати, шукати коріння традицій, а дещо відкинула – тим самим християнізувала їх! В інтернеті та книгах є багато матеріалів на цю тему. Наприклад, побутує думка, що в свято не можна нічого робити, однак Христина спростовує це: “Немає такого, що можна, а що ні, не треба лише працювати важко в цей день, а треба приділяти час Богові та рідним!”. Так само вислів “Хто традиції забуває, того Бог карає ” – це лише народна примовка, яку придумали самі люди.
Через більш пізній прихід сюди Радянської влади, на заході України національні традиції збереглися краще. Однак члени «Обнови» мають досвід «вертепування» у східних областях, і радіють з того, що люди там дуже відкриті і готові черпати з джерела української культури. «Традиції – це щось таке родинне, тепле , яке зігріває кожне серце, – каже Христина Юрчак, – тож це хороший метод об’єднувати Україну. Кожен християнин зобов’язаний поважати свою країну, знати і цінувати свою історію, традиції та пісні».

Надія Гута

Фото з архіву Христини Юрчак та тернопільської «Обнови»

06.08.2019, 04:57
132 Переглядів