Батарейки, здавайтеся!

25.08.2019, 14:42
461 Переглядів

Звичні та зручні у використанні елементи живлення домашніх приладів, фото- та відеотехніки, дитячих іграшок тощо у недалекому минулому в Україні просто викидали в сміття. Хоча на кожному такому елементі стоїть знак, що він має підлягати утилізації, тобто переробці. Сьогодні ситуація покращилась – у багатьох місцях з’явились ємності, куди можна покласти вже непридатну для використання батарейку. І це дуже важливо!


Сталевий нікельований корпус, одягнутий у картонний або полімерний футляр, всередині заповнений сумішами, які перетворюють хімічну енергію в електричну. Ці суміші небезпечні, бо містять важкі метали, цинк, марганець, кадмій, нікель, свинець, кислоти, луги. Тож одна звичайна використана пальчикова батарейка може забруднити 20 м3 ґрунту або 400 л води. За кордоном, де зараз проживає багато українців, проблему утилізації великих та малих батарейок вирішують просто – частину необхідної для їх переробки суми дають виробники батарейок, а інша частина закладається у вартість самих батарейок та акумуляторів. Чому? Тому що процес переробки відпрацьованих елементів живлення збитковий. Переробка батарейок вартує від 300 євро за 1 тону. Саме тому у 2018 році єдиний завод по утилізації батарейок в нашій країні закрили. Керівники підприємства “Аргентум” наголосили – батарейки не намагались приймати тонами, а проводили більш дослідницьку роботу по розробці технологій їх утилізації. На щастя, в Україні є небайдужі до проблеми забруднення навколишнього середовища громадські активісти.
Громадська організація «ЕкоДніпро» розпочала рух по збору батарейок у Дніпрі влітку 2013 року, проект так і назвали – «Батарейки, здавайтеся!». Усього троє людей зуміли налагодити збір відпрацьованих батарейок по всій країні. Мережа розширилася до 1500 пунктів приймання батарейок в усіх областях України. Допомагали популяризувати ідею та організовувати такі пункти сотні волонтерів. Так було до 2017 року. Але 2018-й поставив нові питання, адже кількість прийнятих “циліндриків” вимірялась вже мільйонами. Просто збирати їх перестало бути виходом, а знайти гроші на переробку такої кількості громадській організації було не під силу. Відтак рішення було оригінальним і дієвим, а назвали його сервісом для відповідальних компаній “Коробочки”. У мережах роздрібної торгівлі товарами для краси, здоров’я та дому почати платити за переробку старих батарейок із доходів від продажів нових (як це працює у Європі, про що я вже писала). У цих мережах можна побачити коробки у формі кубів з написом “Батарейки, здавайтеся!”. Але мережі погодились платити за переробку лише тих батарейок, які збираються на їх території. Інші витрати, як от організація перевезення батарейок у Європу та комунікації, залишились справою громадської організації.
Сьогодні завданням активістів є забезпечення надійного зберігання зібраних батарейок, організація переробки перших 20-ти тон на заводах у Європі та спілкування з людьми для пояснення їм необхідності переробки батарейок та шляхів вирішення цієї проблеми. Головна місія — об’єднати людей, щоб 100 відсотків відпрацьованих батарейок в Україні відправлялись на переробку, а не в землю. До еко-спільноти може долучитися будь-яка компанія. Кожна брендована коробочка вартує 5000 гривень та вміщає 10 кілограмів батарейок. Ці гроші будуть витрачені для їх переробки на заводі “Redux” у Німеччині. Програма ж максимум – реалізація реформи, щоб за переробку батарейок всі їх імпортери платили з доходів від продажу на рівні рітейлу (роздрібного продажу). Громадська організація «ЕкоДніпро» вже залучила до свого проекту сорок дві організації по всій країні. Якщо комусь цікаво, то всі вони тут batareiky.in.ua/donators  .
Одна з вимог Євросоюзу в контексті проведення реформ – забезпечення переробки та роздільного сортування сміття в Україні. У листопаді 2017-го Кабінет міністрів схвалив Національну стратегію поводження з відходами до 2030 року на основі директив Європейського парламенту, серед яких є і директива від 6 вересня 2006-го “Про батарейки і акумулятори та відпрацьовані батарейки і акумулятори”. А що робите із своїми використаними батарейками ви? До речі, в Тернополі вже встановлено ємності для їх збору в деяких магазинах, і навіть на зупинках громадського транспорту. Також великі куби від фірми “Duracell” стоять у маркетах АТБ.

Олена Мудра

25.08.2019, 02:42
461 Переглядів