10 «тупих» запитань до кардіолога

24.06.2019, 09:33
527 Переглядів

   Хочете дізнатися більше про цікаві і важливі речі, але не наважуєтеся ставити «тупі» запитання? А чому б не завести таку рубрику, і не задавати «тупі» запитання професіоналам замість вас? Цей матеріал – перша спроба такого інтерв’ю. Відповідає лікар невідкладних станів Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Тернопільської обласної ради Наталя Мандзюк.

– Вам часто доводилось допомагати людям на вулиці?
– Часто, дуже часто доводиться працювати на вулиці. Однак переважно все це завжди відбувається в межах роботи, в позаробочий час, на щастя, таке трапляється рідко. Проте вулиця була, є і залишається однією з основних робочих локацій, адже ніхто із звичайних перехожих не застрахований від втрати свідомості, від раптового болю в серці, від різкого погіршення самопочуття. Такі виклики — найчастіші.
Чим інфаркт відрізняється від інсульту?
– Основне те, що інфаркт — це «болячка» серця, а інсульт вражає головний мозок. Проявляються вони по-різному, причини виникнення також відмінні. Найбільше, що об’єднує цих дві недуги — це буква «і» на початку та, основне, загроза здоров’ю і подальшій життєдіяльності людини.
Чому після бігу з’являється задишка?
– Тому що після фізичних навантажень збільшується частота пульсу і підвищується артеріальний тиск, всі системи в організмі посилено працюють, і те, що виникає після бігу, це, власне, не є «задишкою» — це просто пришвидшене дихання, це такий компенсаторний механізм, котрий забезпечує краще кровопостачання. А задишка — це один з основних симптомів захворювань серця і легень, вона часто виникає у людей з надлишковою масою тіла.
Валер’янка – це «крута» штука?
– Приємна, корисна. Але лише для хворих і нервово збуджених осіб. Здорова людина, котра тверезо і спокійно на все реагує, ніколи валер’янку пити не буде.
Бити людину струмом – це нормально?
– Якщо удар проводиться з метою запуску роботи серця, то це закономірне явище. Електричний струм, зокрема з дефібрилятора, використовують лише в окремих випадках, коли людина без ознак життя, і коли кардіограма показує нехарактерне, неритмічне швидке скорочення серця, при якому воно не викидає кров в організм. Якщо ж застосувати дефібрилятор, не визначивши, наприклад, точний ритм серця, чи при інших патологіях, то можна завдати людині шкоди, таке навіть може призвести до летального кінця.
Вино для серця справді може бути корисним?
– У відповідних, помірних дозах, для розширення серцевих судин сухе червоне вино — можна. Не завжди треба, але можна.
– Коли кардіограма виглядає, як пряма лінія, то людина – «все»?…
– Так, пряма лінія на кардіографі означає або смерть, або її наближення, і є яскравим сигналом того, що людину потрібно рятувати. Разом з тим ніколи не буде зайвим перевірити, чи не викликана ця пряма лінія несправністю самого апарату, бо траплялися ( не в моїй практиці) випадки, коли лікарі передчасно опускали руки, і люди гинули…
– Людям з зайвою вагою проблем із серцем не уникнути?
– Нема чіткого зв’язку між зайвою вагою і проблемами з серцем. Ключовими аспектами в цьому питанні є ступінь надлишкової маси тіла та стать людини, і більше тут не пощастило чоловікам, бо в жінок є свої певні жіночі гормони, котрі ліквідовують пряму залежність впливу зайвої ваги на внутрішні органи. Однак майже 100-процентною гарантією проблем з серцем є зайва вага в поєднанні з підвищеним рівнем холестерину.
Наскільки складно зараз зробити пересадку серця?
– Зараз, враховуючи всі новітні технології, пересадку серця зробити цілком реально, але в Тернополі таких операцій не роблять. Їх роблять в Києві, також, напевне, у Львові, та й загалом у всіх розвинених кардіохірургічних центрах. Однак людей, яким потрібна пересадка серця, дуже багато, а можливостей у них для цього, на жаль, дуже мало, і в першу чергу – через відсутність у них достатніх коштів та брак донорів. Адже хворій людині пересаджують, здебільшого, серце іншої смертельно хворої людини, наприклад, в якої вже «помер» мозок, але ще живим залишається серце. І при цьому повинні надати свою згоду родичі донора. А потім ще необхідно, щоб серце після пересадки прижилося, бо з цим виникає дуже багато проблем.
Душа людини – в серці?
– Ну, так вважається, але ж насправді душа – це таке загальне поняття, котре не відображає концентрацію енергії в якомусь органі. Вона виражається в інших, нематеріальних поняттях: в характері, емоціях, темпераменті. Принаймні я в серці чогось такого незвичного не бачила.

А тепер – корисний бліц:
– Де вивчитися на кардіолога?
– Базовою константою є медична освіта в університеті. В Україні таких університетів вистачає, інформації про них теж, тож кому буде справді цікаво – знайде. Далі ж все залежить тільки від бажання вчитися і самовдосконалюватися, навчальні курси і професійну літературу ніхто не відміняв.
– Скільки може заробляти лікар-кардіолог?
– Важко сказати. Це залежить і від кваліфікації лікаря, і від його бажання заробляти, і від місця роботи. Але в будь-якому випадку на державній роботі є «стеля», а якщо ви хороший спеціаліст і працюєте в приватній клініці із щедрим, грошовитим власником, то тут можливості не обмежені. Плюс окрім основної роботи ніхто не забороняє займатися «навколопрофесійними» справами: видавати книги, проводити тренінги і майстер-класи, бути особистим лікарем. Я думаю, що висококваліфіковані кардіологи, зокрема, кардіохірурги в столиці, можуть заробляти і 50 тисяч гривень. А кардіолог-початківець хоча б 8-9 тисяч повинен мати.
Що вам подобається у вашій професії?
– Подобається сам процес роботи, подобається допомагати людям, подобається бачити радісні обличчя вилікуваних пацієнтів.
А що у професії бісить ?
– Що люди не завжди ставляться до лікарів з повагою, хамлять, не слухаються. Але ще більше дратує, що більшість населення зневажливо ставиться до власного організму і зовсім не дбає про своє здоров’я, проте коли справи вже доходять до складних захворювань, до критичних станів, то претензії виникають лише до лікарів та держави. Народ звинувачує всіх, але тільки не себе.

Розмовляв Андрій Гнатюк

На фото – лікар невідкладних станів Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Тернопільської обласної ради Наталя Мандзюк

Фото автора

24.06.2019, 09:33
527 Переглядів